Złotówka więcej do zamówienia w restauracji. Rząd chce wprowadzić NOWĄ OPŁATĘ

2021-04-02 12:23
Opłata produktowa za jednorazowy kubek z plastiku wyniesie maks. złotówkę
Autor: pexels.com/ zdjęcie ilustracyjne Opłata produktowa za jednorazowy kubek z plastiku wyniesie maks. złotówkę

Za kawę, herbatę czy inny napój podany w jednorazowym kubku plastikowym ZAPŁACIMY NAWET O ZŁOTÓWKĘ WIĘCEJ. Tak wynika z nowego projektu ustawy Ministerstwa Klimatu i Środowiska wprowadzającego tzw. opłatę produktową. Ma to nas zniechęcić do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w czwartek na stronach RCL projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o tzw. opłacie produktowej. Nowelizacja wdrażać będzie przepisy unijnej dyrektywy z czerwca 2019 roku ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Chodzi w niej m.in. o ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów składających się z plastiku, takich jak np. mieszadełka, patyczki do uszu, talerze czy słomki.

Opłata produktowa. Za jednorazowy kubek z plastiku dopłacimy złotówkę

Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie opłaty produktowej w wysokości maksymalnie 1 zł za jedną sztukę opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego, która będzie doliczana do sprzedawanego w nim produktu. W projekcie zaznaczono jednak, że obowiązująca stawka - która będzie przeznaczana na zagospodarowanie takich odpadów - zostanie określona w rozporządzeniu.- Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku - czytamy w ocenie skutków rozporządzenia.

ZOBACZ TEŻ: Paczkomaty są za wysokie? InPost znalazł rozwiązanie dla osób NISKIEGO WZROSTU

Projekt przewiduje, że opłatę np. za jednorazowy kubek, w którym wydawana jest kawa, będą pobierały jednostki handlu detalicznego, hurtownie, bądź lokale gastronomiczne.

Co ważne, sklepy czy kawiarnie, które będą wydawać jednorazowe opakowania, będą musiały zapewnić swoim klientom alternatywę, czyli udostępnić produkty i opakowania wielokrotnego użytku bądź wykonane z materiałów innych niż plastik.

Raport z Anteny 01.04

Słomki i patyczki do uszu zakazane. Te produkty wkrótce znikną ze sklepowych półek

Przypomnijmy też, że od 3 lipca 2021 roku obowiązywać będzie zakaz wprowadzania na rynek jakichkolwiek produktów nienadających się do recyklingu. Dotyczy to m.in. patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów czy patyczków mocowanych do balonów. Na rynek nie będzie można też wprowadzać pojemników na posiłki wykonanych z polistyrenu ekspandowanego, czyli takich, w których umieszcza się posiłki np. w fast foodach. Dotyczyć to będzie również pojemników na napoje. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Słomki i patyczki do uszu zakazane. A to nie wszystko! Sprawdź, czego już nie kupimy w 2021!

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze