Premier Morawiecki

i

Autor: PAP/ fot. Wojciech Olkuśnik

Zerowy VAT na artykuły żywnościowe. Jest zapowiedź premiera. Znamy datę!

2021-12-20 14:18

Dzisiaj premier Morawiecki zapowiedział, że wysoce prawdopodobnym jest wprowadzenie zerowego podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Czy takie rozwiązanie jest możliwe i na jaki okres miałoby zostać wprowadzone. Dowiecie się z artykułu.

Zerowy VAT na żywność - od kiedy?

„Jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego, na co najmniej pół roku” – powiedział w trakcie dzisiejszej (20 grudnia) konferencji premier Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał o tym, że niedawno skierował wniosek w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Zerowy VAT miałby obowiązywać na podstawowe artykuły żywnościowe. Premier zaznaczył, że niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie rząd planuje dodatkowe pakiety osłonowe, które mają zniwelować skutki rosnącej inflacji.

Zadeklarował też, że zrobi wszystko, aby „ta polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza, była jak najbardziej obszerna”. Na chwilę obecną w ramach wprowadzonej przez rząd „tarczy antyinflacyjnej” zapowiadane są obniżki: cen paliw, cen gazu (w okresie styczeń-marzec), cen energii elektrycznej (w okresie styczeń-marzec), a także obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek „tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego). Zapowiadany obniżony VAT miałby zostać wprowadzony „na co najmniej pół roku VAT na podstawowe produkty żywnościowe” – powiedział premier. (PAP)

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!