Czy można wyjść z psem na spacer w Sylwestra?

i

Autor: pixabay Czy można wyjść z psem na spacer w Sylwestra?

Zakaz przemieszczania się. Czy można wyjść z psem na spacer w Sylwestra?

2020-12-21 11:01

31 grudnia, w Sylwestra 2020, obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Czy będzie można wyjść z psem na spacer po godzinie 19 ? Zgodnie z ograniczeniami, w sylwestrową noc nie możemy opuszczać domów ani mieszkań, o ile nie będzie to związane np. z pracą zawodową.

Spis treści

  1. Czy można wyjść z psem na spacer w Sylwestra?
  2. Zakaz przemieszczania się a wyprowadzenie psa w Sylwestra 2020
  3. Czy za wyprowadzenie psa w Sylwestra grozi mandat?

Czy można wyjść z psem na spacer w Sylwestra?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy można wyjść z psem na spacer w Sylwestra 2020. Od godziny 19 dnia 31 grudnia do godziny 6 dnia 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się osób. Jego przestrzegania mają skrupulatnie pilnować policja i straż miejska. Adam Niedzielski, minister zdrowia, na specjalnie zwołanej konferencji zapowiedział, że rząd wprowadza nowe ograniczenia oraz kwarantannę narodową od 28 grudnia, aby uniknąć dynamicznego rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz sytuacji, gdy polska służba zdrowia stanie się niewydolna. Zaapelował tym samym, aby w sylwestra zostać w domu, a także nie organizować żadnych imprez czy spotkań towarzyskich. Oprócz próśb postanowił także działać, wprowadzając zakaz przemieszczania się 31 grudnia.

Od reguły jest kilka wyjątków, a mianowicie nie dotyczy ona osób, które w godzinach 19-6 opuszczą mieszkanie:

  • ze względu na fakt, że wykonują w tym czasie obowiązki służbowe,
  • udają się do apteki lub muszą pilnie jechać do lekarza.

Wyjątki w zakazie przemieszczania się osób w Sylwestra 2020 dotyczą tak naprawdę załatwiania niezbędnych potrzeb życiowych. Czy wyprowadzenie psa stanowi jeden z nich?

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?
Spacer matek z dziećmi i rodzinami w Krakowie

Zakaz przemieszczania się a wyprowadzenie psa w Sylwestra 2020

W komunikacie ministerstwa nie ma żadnej wzmianki o tym, by wyprowadzenie psa w Sylwestra było realizowaniem ważnej potrzeby życiowej. Wnioskować zatem można, że nie będzie to powód, który w razie policyjnej kontroli może uchronić nas przed mandatem. Co ciekawe, w rozmowie z Gazetą Lubuską Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowa KMP w Zielonej Górze zaapelowała, by stosować się do rządowych obostrzeń, a wszelkie niezbędne sprawy załatwić do 31 grudnia godz. 19.

Czy można wyprowadzić psa w Sylwestra? Rzeczniczka przestrzega, by również sprawy związane z fizjologicznymi potrzebami zwierząt załatwić „w terminie”.

Czy za wyprowadzenie psa w Sylwestra grozi mandat?

Jeśli opuścimy dom czy mieszkanie 31 grudnia po godz. 19, musimy liczyć się z tym, że policja lub straż miejska mogą ukarać nas mandatem wynoszącym kilkaset złotych. Wyższym wymiarem kary będzie skierowanie wniosku o ukaranie grzywną do sanepidu. Jest ona znacznie dotkliwsza i wynieść może nawet 30 tys. zł.

W poniedziałek Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, stwierdził, że zakaz przemieszczania się w sylwestra jest niezgodny z prawem, ponieważ rząd nie może zakaż nam opuszczania domu. Informacje o tym, jak powinno się rozwiązać tę kwestię, by była legalna, opublikowane mają zostać na oficjalnej stronie RPO pod adresem rpo.gov.pl.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Jaka kara? Mandat może być wysoki

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE