Wzruszający protest artysty w Moskwie. Tak przedstawia zbrodnię w Buczy! [ZDJĘCIA]

i

Autor: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK/ screen: https://twitter.com/nexta_tv/status Wzruszający protest artysty w Moskwie. Tak przedstawia zbrodnię w Buczy! [ZDJĘCIA]

Wzruszający protest artysty w Moskwie. Tak przedstawia zbrodnię w Buczy! [ZDJĘCIA]

2022-04-06 9:33

W centrum Moskwy nieznany artysta protestował przeciwko wojennej zbrodni rosyjskiej armii w Buczy, która została odkryta tuż po wyzwoleniu okupowanych terenów obwodu kijowskiego. Swoim występem nawiązał do fotografii, na których znajdowali się zamordowani cywile, mając jednocześnie związane ręce białą opaską.

Po tym, jak wojska najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.

Obok tych dramatycznych wydarzeń ciężko przejść obojętnie. Mieszkaniec Moskwy także postanowił wyrazić swój sprzeciw wobec tak okrutnej zbrodni na ludności cywilnej. Zdecydował się na samotny protest. Na zdjęciach opublikowanych przez serwis NEXTA widzimy go leżącego w różnych miejscach stolicy Federacji Rosyjskiej. Tak jak pomordowani mieszkańcy Buczy ma ręce związane białą opaską.

Rosyjski artysta pozował w brązowej kurtce leżąc na ulicy twarzą w dół i rękami związanymi do tytułu w czterech centralnych miejscach Moskwy. Akcja była prowadzona w Ogrodzie Aleksandra, na moście przy Soborze Chrystusa Zbawiciela, na ulicy Nikolskiej i na Starym Arbacie.

Kreml oficjalnie zaprzecza zbrodni na ludności cywilnej w Buczy.

"Kreml nie ufa filmom cywilów zabitych w Buczy, ponieważ zawierają one fałszerstwa i podróbki" - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 01.04 (gen. Jan Rajchel, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Aleksandra Rutkowska) Sedno Sprawy: Jacek Sasin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE