Nowa mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Czy szczepionka przeciw COVID-19 na nią działa? [AKTUALIZACJA]

2020-12-21 7:17 Sylwia Indycka-Rosół
Wykryto nową mutację koronawirusa
Autor: Pixabay

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował w poniedziałek 14 grudnia o wykryciu nowego wariantu koronawirusa. Nowa mutacja gwałtownie napędza statystyki zachorowań, bo rozprzestrzenia się bardzo szybko. Czy szczepionka na niego zadziała? Czy są powody do obaw?

AKTUALIZACJA - 21 grudnia

Na poniedziałek 21 grudnia w związku z nową mutacją koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwołano pilne spotkanie państw członkowskich UE. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Kilka krajów, w tym Polska, zdecydowało się też zawiesić połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Więcej przeczytasz poniżej: 

Nowa mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Brytyjki minister zdrowia Matt Hancock poinformował 14 grudnia o wyryciu nowego wariantu koronawirusa, który rozprzestrzenia się szybciej niż ten znany do tej pory. Jak podaje PAP, nowy szczep zaraził tylko do połowy grudnia ponad 6 tysięcy osób na 60 obszarach, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Nowy szczep rozprzestrzenia się bardzo szybko i zdaniem brytyjskiego ministra zdrowia jest podobny do mutacji odkrytej w innych krajach w ostatnich miesiącach.

Nowy wariant koronawirusa: Czy są powody do obaw?

Nowa mutacja koronawirusa rozprzestrzenia się bardzo szybko - pierwszy przypadek zidentyfikowano w hrabstwie Kent w ubiegłym tygodniu podczas rutynowych badań prowadzonych przez rządową agencję Public Health England.

Jednocześnie Hancock uspokaja i wyjaśnia, ze nie ma podstaw, by sądzić, że szczepionki przeciw COVID-19 nie będą działały na nowy wariant wirusa:

- Muszę podkreślić, że w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę - powiedział.

Rodzaje szczepionek przeciw COVID-19

Obecnie możemy mówić o trzech rodzajach szczepionek przeciwko COVID-19:

  • wektorowych,
  • mRNA,
  • jednostkowych.

Już wiadomo, że do Polski trafią wektorowe i mRNA.

O tym, jak działają pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj skąd pochodzą choinki sprzedawane przy leśniczówkach:
Choinka pod wodą już wystrojona. To tradycja Family Diving!
Najnowsze