MOUNT SEMERU VOLCANO ERUPTION

i

Autor: PAP/EPA/AMMAR

Nagły wybuch wulkanu Semeru zaskoczył mieszkańców Jawy. Nie wszyscy zdążyli uciec [WIDEO]

2021-12-06 10:01

Wybuchł jeden Indonezyjskich z wulkanów. Wybuchu wulkanu Semeru nikt się nie spodziewał - zaskoczeni mieszkańcy w panice uciekali przed rozgrzanymi pyłami, potokami lawy i błota wulkanicznego. Pióropusz rozgrzanych popiołów wulkanicznych z krateru wznosił się na wysokość 13 kilometrów.

Wybuchł wulkan Semeru na wyspie Jawa

W Indonezji jest ponad 130 aktywnych wulkanów, właśnie zbudził się kolejny. Tym razem niespodziewanie wybuchł wulkan Semeru. Nagła erupcja do której doszło 5 grudnia zaskoczyła mieszkańców Jawy, którzy w panice zaczęli uciekać przed rozgrzanym pyłem wulkanicznym. Pióropusz popiołów Z krateru wulkanu wznosił się na wysokość 13 kilometrów.

Naukowcy sądzą, że do tej niespodziewanej erupcji doszło, w wyniku ulewnych deszczy, które ostatnio występowały na tym obszarze i które mogły przyczynić się do zapadnięcia się kopuły lawowej na szczycie wulkanu. W trakcie wybuchu na wyspie padał ulewny deszcz. Woda deszczowa w połączeniu z wulkanicznym popiołem stworzyła rwące rzeki błota, które zalały okoliczne wioski, zniszczyły drogi dojazdowe i mosty. Ewakuacja mieszkańców była poważnie utrudniona ze względu na panujące warunki. Wielu osobom w panice uciekającym przed pyłem wulkanicznym drogę ucieczki odcięły potoki lawy i lahary.

Obecnie szacuje się, że w wyniku wybuchu zginęło co najmniej 14 osób. Do szpitali trafiło ponad prawie 60 osób z poparzeniami, często bardzo ciężkimi. Tysiące mieszkańców pozostaje bez dachu nad głową, ponieważ ich domy spoczywają pod grubą warstwą pyłu. Obecnie dla osób ewakuowanych z terenów zniszczonych przez erupcję zbierana jest żywność, woda pitna, lekarstwa a także organizowane jest tymczasowe schronienie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!