Żabka

i

Autor: Babij flickr.com Żabka

WSZYSTKIE SKLEPY NIECZYNNE W NIEDZIELE - rząd chce zamknąć nawet Żabki

2021-06-21 13:09

Sklepy takie jak Żabka, Freshmarket czy Intermarché dzięki jednemu zabiegowi od kilku lat mogą być czynne w niedziele niehandlowe. Niedługo jednak może się to skończyć. Rząd chce bowiem zaostrzyć przepisy o zakazie handlu. Czy wkrótce nawet popularne Żabki będą zamknięte w niedziele? Więcej na ten temat w artykule.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w Polsce w 2018 roku. W pierwszym roku działania przepisów w miesiącu przypadała jedna niedziela bez handlu. W 2019 rozszerzono zakaz na dwie niedziele, a od 2020 we wszystkie niedziele miesiąca sklepy są zamknięte. Przepis od początku budził spore kontrowersje. Przeciwne były mu szczególnie środowiska handlowe, które obawiały się strat. Wiele sklepów znalazło jednak sposoby na to, by sprzedawać w niedziele bez handlu. W wielu małych placówkach w takie dni za kasą stają właściciele, jednak sieci takie, jak między innymi Żabka czy Intermarché wpadły na inny pomysł. Przekształciły niektóre swoje sklepy w placówki pocztowe. W niedzielę można w nich nadawać i odbierać przesyłki, a przy okazji robić zakupy. Teraz może się to skończyć. Rząd planuje kolejne zaostrzenie przepisów dotyczących handlu w niedzielę. Nowelizacja miałaby uniemożliwić funkcjonowanie placówek pocztowych w niedziele niehandlowe.

Czaplinek - nieznani sprawcy wysadzili bankomat

Żabki zamknięte też w niedziele? Nieoficjalnie: projekt nowelizacji wkrótce w Sejmie

O planach rządu dowiadujemy się z serwisu wirtualnemedia.pl, które w tej sprawie rozmawiały z posłem PiS Janem Mosińskim. Serwis zapytał go o plany zmian w ustawie o zakazie handlu. Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że projekt nowelizacji może trafić do sejmu jeszcze w czerwcu 2021. Już wcześniej o zamiarach rządku wspominał Janusz Śniadek. W rozmowie z Rzeczpospolitą przyznał, że Zjednoczona Prawica chce zaostrzyć przepisy.

Jak ktoś ma market handlowy, to niech nie mówi, że jest pocztą, bo to jest ewidentne obejście przepisów prawa - powiedział serwisowi.

Jan Mosiński w rozmowie z wirtualnymi mediami nie potwierdził nieoficjalnych informacji na temat projektu nowelizacji. Przyznał jednak, że kwestia sklepów świadczących usługi pocztowe wymaga uregulowania. Jego zdaniem przepisy należy uszczelnić. Do przekształcania sklepów w placówki pocztowe odniósł się jednoznacznie negatywnie:

Polityk powiedział, że zakaz handlu został wprowadzony z myślą o pracownikach sklepów, który w niedzielę mogliby spędzać czas z bliskimi. W sytuacji, gdy odbierają wolne w tygodniu, nie mogą być z rodziną, gdyż w tym czasie bliscy mogą być w pracy lub w szkole. Warto dodać, że polityk odniósł się tylko do praktyk związanych z przekształcaniem sklepów w placówki pocztowe. Podkreślił, że jeśli właściciel sam chce stanąć za kasą, by prowadzić handel w niedzielę, może to robić.

Sonda
Czy popierasz zakazu handlu w niedzielę w obecnym kształcie (z dopuszczonymi wyjątkami i 7 niedzielami handlowymi w roku)?

Które sklepy czynne w niedziele?

W placówki świadczące usługi pocztowe przekształciło się wiele sklepów sieci Żabka i Freshmarket. Na tej samej zasadzie działają niektóre sklepy Intermarché. Mówi się też, że do tej grupy może dołączyć Kaufland. W niedziele niehandlowe otwarte są też te sklepy, w których to właściciele stają za kasą. Nie można też pominąć sklepów na stacjach paliw, które otwarte są niezależnie od zakazów i świąt.