Wojna w Ukrainie. Policja znalazła kilkaset ciał cywilów w wyzwolonych miejscowościach

2022-11-03 17:57
Wojna w Ukrainie
Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

W wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji miejscowościach obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego policja znalazła ciała 868 cywilów, w tym 24 dzieci - powiadomił przedstawiciel policji Ołeksij Serhiejew podczas briefingu w czwartek.

Jak przekazał funkcjonariusz, tylko w ciągu minionej doby, znaleziono ciała 14 osób.

- Jest to kolejne potwierdzenie, że Rosja de facto dokonuje ludobójstwa na narodzie ukraińskim – oświadczył Serhiejew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodał też, że policja prowadziła działania stabilizacyjne w 375 miejscowościach – 43 w obwodzie donieckim, 244 – w obwodzie charkowskim i 88 – w obwodzie chersońskim. Na tym terytorium mieszka obecnie blisko 86 tys. osób.

Przedstawiciel ukraińskiej policji powiadomił, że na wyzwolonych terenach odnaleziono 34 katownie, w których przetrzymywano obywateli. W obwodzie charkowskim naliczono 24 takich miejsc, w obwodzie kijowskim i chersońskim – po trzy, w obwodzie sumskim – dwa, w obwodzie donieckim i czernihowskim – po jednym.

Z publikowanych wcześniej informacji władz i mediów wynika, że w tych nielegalnych „więzieniach” siły okupacyjne przetrzymywały i torturowały obywateli ukraińskich, m.in. za „współpracę z ukraińską armią” i proukraińskie poglądy.

- W minionym tygodniu, 28 października przeprowadzono oględziny budynku gimnazjum szewczenkowskiej rady wiejskiej w obwodzie charkowskim, gdzie przetrzymywano cywilów, wobec których potwory stosowały przemoc fizyczną i psychiczną. Wszczęto 16 postępowań karnych – powiadomił Serhiejew.

Ogółem policja udokumentowała 2,67 tys. przestępstw, a od początku stanu wojennego wszczęto ponad 41 tys. postępowań karnych dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy przez Rosjan i ich popleczników. Ponad 30 tys. z nich dotyczy złamania praw i zwyczajów wojny, blisko 9 tys. – zamachów na integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze