Wielka zmiana w Chinach! Władze prowincji Syczuan zezwolą na legalne posiadanie dzieci osobom stanu wolnego

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wielka zmiana w Chinach! Władze zezwolą na legalne posiadanie dzieci osobom stanu wolnego

2023-01-30 15:46

Władze prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin zezwolą osobom stanu wolnego na rejestrację dzieci i korzystanie ze świadczeń zarezerwowanych dotąd dla małżeństw. To element starań o zwiększenie dzietności.

Spis treści

  1. Chiny - spadek liczby ludności
  2. Czemu Chińczycy nie chcą mieć dzieci?

Jak podała agencja Reutera zgodnie z obecnymi przepisami tylko mężatki mogą legalnie rodzić dzieci, ale w związku ze spadkiem liczby urodzeń do rekordowo niskiego poziomu władze Syczuanu zdecydowały się zmienić regulacje. Od 15 lutego każda osoba, pragnąca mieć potomstwo, będzie mogła zarejestrować się w urzędzie, a liczba dzieci nie będzie ograniczona.

Zmiana ma na celu „promowanie długoterminowego i zrównoważonego rozwoju ludności” – poinformowała regionalna komisja zdrowia Syczuanu. Do tej pory rejestrować mogły się tylko małżeństwa, a liczba dzieci nie mogła być większa niż dwoje.

Rejestracja w systemie urodzeń zapewnia ubezpieczenie, z którego pokrywane są koszty medyczne, a także wynagrodzenie dla kobiet na urlopie macierzyńskim. Te świadczenia będą teraz w Syczuanie rozszerzone na samotne matki i ojców – wyjaśnia Reuters.

Ciechanów. 26-latek huknął w rowerzystkę i przewiózł ją na masce kilka metrów

Chiny - spadek liczby ludności

Liczba ludności Chin spadła w 2022 roku, według oficjalnych danych, po raz pierwszy od około 60 lat. Władze kraju przez dziesięciolecia utrzymywały rygorystyczne przepisy planowania rodziny, określane potocznie jako „polityka jednego dziecka”, ale teraz w obliczu kryzysu demograficznego starają się zachęcać do posiadania większej liczby potomstwa.

Władze niektórych miast i prowincji zaczęły oferować zapomogi rodzinom posiadającym więcej niż jedno dziecko. Inne sięgają po bardziej kreatywne sposoby, na przykład urzędnicy w mieście Ningling w prowincji Henan zorganizowali w grudniu „szybkie randki” dla singli. Eksperci są jednak sceptyczni co do skuteczności takich zabiegów – podał dziennik „Financial Times”.

„Jak dotąd nie wygląda, by coś się przyjęło. Rządowi łatwo jest pisać nowe slogany, ale zmiana środowiska pracy i życia dla młodych ludzi to inna sprawa” – ocenił cytowany przez tę gazetę socjolog i ekspert ds. demografii z Uniwersytetu Kalifornijskiego Wang Feng.

Czemu Chińczycy nie chcą mieć dzieci?

Niechęć Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci związana jest między innymi z rosnącymi kosztami życia, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Pekin, Szanghaj czy Kanton. Młode kobiety częściej niż dawniej podejmują też własne decyzje w sprawie planowania rodziny.

Jak dobrze pamiętasz czasy PRL-u? QUIZ dla urodzonych w tamtych latach

Pytanie 1 z 10
Jakiś czas temu cała Polska oczekiwała statków z węglem z Indonezji. W PRL-u legendarne statki miały przywieźć:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE