dotacja-rząd

i

Autor: Pixabay

Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi znaleźć alternatywne drogi eksportu omijające Rosję

2023-03-18 16:19

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę (18 marca), że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów - podaje PAP.

"Wielka Brytania bardzo docenia konsekwentne i pryncypialne stanowisko Kazachstanu w zakresie wspierania integralności terytorialnej Ukrainy i pragnienia doprowadzenia do rozwiązania konfliktu zgodnie z kartą ONZ" - powiedział Cleverly, którego cytuje agencja Reutera.

Cleverly, który spotkał się z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem i innymi urzędnikami, powiedział, że dyskutował zakłócenia w eksporcie kazachskiej ropy naftowej - z której większość przechodzi przez Rosję - i omówił sposoby wspierania rozwoju alternatywnych dróg eksportu.

Jednym z nich jest korytarz, który przebiega przez Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję i wymaga znacznych inwestycji w celu zwiększenia jego przepustowości. Kazachstan już zaczął kierować tym korytarzem niektóre transporty ropy.

Ponadto podpisano memorandum dotyczące minerałów o znaczeniu strategicznym, takich jak metale ziem rzadkie i uran. Kazachstan odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia uranu.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE