Koronawirus

i

Autor: pixabay.com Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń?

WARIANT LAMBDA w POLSCE - gdzie wykryto pierwsze przypadki?

2021-07-14 10:31

W naszym kraju odnotowano już pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w wariancie Lambda. Mutacja, która rozprzestrzenia się na coraz więcej państw, nie jest jeszcze dokładnie przebadana. Eksperci podejrzewają jednak, że może być co najmniej tak groźna, jak Delta. Z naszego artykułu dowiecie się, gdzie wykryto zakażenia mutacją Lambda w Polsce.

Wariant Lambda w Polsce! Odnotowano już pierwsze przypadki zakażenia tą mutacją Sars-CoV-2 w naszym kraju. Wariant Lambda jest 11 mutacją koronawirusa uznaną przez WHO za wartą dalszych badań. Epidemiolodzy zajmują się nią od grudnia 2020, kiedy to pierwsze przypadki wykryto w Peru. Oficjalne dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że w kwietniu i maju stanowiła ona w tym południowoamerykańskim kraju aż 80% wszystkich wykrywanych przypadków. Wariant Lambda rozprzestrzenił się na kilkadziesiąt krajów, z czego 7 leży w Ameryce Południowej. W Polsce stwierdzono pierwsze 3 przypadku. Gdzie? O tym w dalszej części artykułu.

Natalia Nykiel - fragment teledysku P.R.I.D.E

Wariant Lambda w Polsce - wszystkie przypadki w jednym województwie

Informacje o wykryciu przypadków zakażenia wariantem Lambda koronawirusa podał serwis radiozet.pl powołując się na Ministerstwo Zdrowia. Mutacja miała zostać wykryta u trzech osób, z czego pierwszy przypadek zanotowano już 11 czerwca. Wszystkie trzy osoby zakażone mutacją Lambda pochodzą z województwa łódzkiego.

Wariant Lambda może być bardziej zaraźliwy

Epidemiolodzy maja już wstępne wyniki badań nad wariantem Lambda. Prace, które nie otrzymały jeszcze recenzji naukowej, sugerują, że mutacja peruwiańska może być bardziej zaraźliwa, niż chociażby poprzedzająca ją mutacja Delta. Poszczególne warianty różnią się mutacjami białek kolców. W wariancie Lambda stwierdzono mutację L452Q. Jest ona podobna do mutacji L452R obecnej w Delcie i Epsilon i odpowiedzialnej za wysoką zaraźliwość tych wariantów. Uznano, że kolejna mutacja L452Q również może ułatwić wirusowi szybkie rozprzestrzenianie się.