Lato, kalendarz, wakacje

i

Autor: pixabay.com wakacje

Wakacje 2022 w Polsce i za granicą. Ile zapłacimy za urlop?

2021-11-19 10:55

Urlop w 2022 r., zarówno zimowy, jak i letni, jak się zapewne łatwo domyślić będzie nas sporo kosztował. "Dziennik Gazeta Prawna" szacuje, że za wypoczynek zapłacimy 12% więcej, niż w 2021 r. Ceny te mają związek z galopującą wciąż inflacja, która od 1 stycznia 2022 r. będzie znowu rosnąć. Ile zapłacimy za urlop? Może warto zastanowić się i zarezerwować wakacje już teraz, aby było taniej?

Tegoroczne wakacje dały nam mocno po kieszeniach. Wszystko przez to, że turystyka zarówno w Polsce, jak i za granicą znowu zaczęła funkcjonować po dosyć długim lockdownie. Mieliśmy z nim do czynienia w okresie jesienno-zimowym - o urlopie nie można było wtedy pomyśleć, ponieważ hotele i wszystkie urlopowe atrakcje nie działały. Wakacje były, krótko mówiąc - drogie. Przyszłe - będą jeszcze bardziej ze względu na wciąż rosnącą inflację. „Rzeczpospolita” sprawdziła ceny zagranicznych wycieczek na lato 2022. Ciekawostką jest to, że jeśli zarezerwujemy je już teraz, możemy zapłacić dużo taniej. 

„Przy wyborze już teraz zagranicznych wakacji w lipcu bądź sierpniu 2022 roku za tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją w Bułgarii trzeba zapłacić 1200–1300 zł, w Tunezji od 1400 zł, w Turcji 1500 zł, na Malcie, we Włoszech i na hiszpańskiej Costa Brava to wydatek od 1800–1900 zł. Oferta wszystko w cenie (AI) jest zazwyczaj o 100–200 złotych droższa” – podaje „Rzeczpospolita”.

Wakacje 2022 w Polsce i za granicą. Ile zapłacimy? 

Wprawdzie przewidywalnych cen za wakacje 2022 w Polsce eksperci jeszcze nie wskazują, jednak nie trudno domyślić się, że w lecie koszt urlopu wzrośnie o ok. 12- 15 %. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData wynika, że cena tegorocznego wyjazdu zagranicznego będzie wyższa średnio o 359 zł (…) W 2020 r. ceny były niższe w ujęciu rocznym o 326 zł. Z kolei w 2019 i 2018 r. było widać tendencję wzrostową, ale w mniejszej skali niż obserwujemy teraz - o odpowiednio 266 i 73 zł. W 2017 r. natomiast było taniej niż rok wcześniej o 193 zł. 

Największe „finansowe rozczarowanie" za granicą czeka nas na Cyprze. W skali już tego roku ceny wzrosły średnio aż o 782 zł. „Poza tym zdrożały wycieczki do Egiptu (ok. 370 zł), Portugalii (ok. 330 zł), na Wyspy Kanaryjskie (ok. 300 zł) czy do Turcji (ok. 150 zł). Więcej zapłacimy również za egzotyczny wypad. Osoby planujące zimowe wczasy w Kenii muszą liczyć się z wydatkiem większym średnio o ponad 450 zł, a udający się do Meksyku - o ok. 150 zł” – wylicza „DGP”.

Na wzrost cen podróży wpływ mają przede wszystkim rosnące ceny paliw, a dodatkowo klientów Polski na gorszej pozycji ustawia słaby złoty w stosunku do dolara i euro, a to w tych walutach touroperatorzy dokonują płatności za przelot czy hotele.

Pomimo niewiadomych związanych z rozwojem pandemii, czarny scenariusz tych cen pokazuje, że warto zastanowić się nad rezerwacją urlopu już teraz. Można jednak pomyśleć o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, dzięki któremu w przypadku odwołania wyjazdu, biuro podróży ma dwa tygodnie na zwrot pieniędzy.

QUIZ. 30 lat temu nie było ich jeszcze na mapie! Znasz te państwa?

Pytanie 1 z 10
Czarnogóra proklamowała niepodległość w 2006 roku. Wcześniej tworzyła jedno państwo z...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 18.11 (Goście: Michał Kamiński - Wicemarszałek Senatu oraz prof. Anotoni Dudek - politolog, historyk UKSW) Sedno: Henryk Kowalczyk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE