pieniądze/banknoty

i

Autor: Materiały prasowe

W tych sytuacjach nie będzie można zapłacić gotówką. Nowe przepisy już w przyszłym roku

2022-08-17 10:59

Od przyszłego roku pojawią się zmiany dotyczące płatności gotówkowych. Dotkną one zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. W niektórych sytuacjach będą zmuszeni rozliczyć się bezgotówkowo. Czy to dobre rozwiązanie? Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że to zbyt mocna ingerencja państwa, a oni sami powinni o tym decydować.

Limity transakcji gotówkowych. Kiedy będziemy musieli zapłacić kartą albo przelewem?

Spore zmiany pojawią się już od 1 stycznia 2023 r. w Ustawie o prawach konsumenta. Mianowicie, konsumenci nie będą mogli zapłacić przedsiębiorcy gotówki, jeżeli transakcja przekroczy 20 tysięcy złotych. W takiej sytuacji możliwa będzie jedynie płatność bezgotówkowa.

„Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji” – wskazuje przepis.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa to rozwiązanie za zbyt daleko idącą ingerencję w preferencje obywateli dotyczące metod płatności i apeluje o wycofanie się z tego rozwiązania.

Jako argument związek podaje chociażby to, że w czasie istotnych napięć geopolitycznych i trwającej wojny na Ukrainie może stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa państwa (zwiększenie zagrożenia wynikającego z ataków na systemy bankowe). Ponadto, badania wskazują, że 47,3% osób preferuje płatności bezgotówkowe, natomiast 32,6% wciąż woli płacić gotówką. W grupie wiekowej 55-64 lata aż 48,1% osób wybiera gotówkę (wobec 26,7% wybierających płatności bezgotówkowe), a w grupie osób powyżej 65 roku życia gotówkę wybiera aż 71,8% ankietowanych (wobec 14,2% wybierających płatności bezgotówkowe).Konsumenci używający gotówki wskazują, że ta forma płatności pozwala na lepszą kontrolę wydatków (30%), poczucie niezależności (21%), czy większą prywatność i ochronę danych osobowych (17%).

Nowe przepisy dotkną nie tylko konsumentów, lecz także przedsiębiorców.

W przypadku rozliczeń między firmami nastąpi zaostrzenie już obowiązującego limitu płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł. „Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie” – czytamy w analizie ZPP.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jak ONE to robią, że zawsze mają pieniądze?

Włącz podcast i poznaj sekret zaradnych dziewczyn!

Listen to "7 nawyków kobiet, które zawsze mają pieniądze!" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE