Świecący śnieg

i

Autor: facebook.com / fot.Alexander Semenov

W Rosji spadł ŚWIECĄCY śnieg! Niesamowite zjawisko, które warto zobaczyć!

2021-12-29 17:05

Na świecie zaobserwowano spadające płatki śniegu w wielu nietypowych kolorach. Widziano już świeży śnieg w kolorze czarnym, żółtym, a nawet czerwonym. Ale śnieg, który świeci na niebiesko to coś nowego. Gdzie można było zobaczyć świecący śnieg i dlaczego świecił dowiecie się z artykułu.

Świecący na niebiesko śnieg

Różne barwy opadów śniegu spowodowane są różnorodnymi zanieczyszczeniami powietrza. Cząsteczki pyłu z powietrza przyklejają się do kształtujących się kryształków i zabarwiają płatki na różne nietypowe dla śniegu kolory. Nawet w Polsce w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wysokie zaobserwować można, że śnieg nie jest biały, lecz szary. Najczęściej zanieczyszczony śnieg jest szary lub czarny, ale widywano też żółty, czerwony i zielony.

Biolodzy z arktycznej stacji badawczej znajdującej się na wybrzeżach Morza Białego w północno-zachodniej Rosji zauważyli śnieg, jakiego jeszcze nikt wcześniej nie zaobserwował. Śnieg był biały, ale w wielu miejscach zaobserwować można było świecące jasnym niebieskim światłem punkty. Naukowcy oczywiście postanowili zbadać świecący na niebiesko śnieg pod mikroskopem. Wyjaśnienie fenomenu okazało się zaskakujące.Nie był to skutek skażenia. Okazało się, że źródłem światła są niewielkie bioluminescencyjne skorupiaki zwane widłonogami. Niewielkie stworzenia zostały wyrzucone na brzeg morski przez silne prądy i wysokie fale, a następnie zostały okryte świeżym śniegiem. Niebieska poświata pochodziła z lucyferyny, pigmentu zdolnego do emitowania światła, która występuje u tych niewielkich stworzeń.