świecący liść

i

Autor: Pavlo Gordiichuk, Massachusetts Institute of Technology świecący liść

NAUKA: Czy już wkrótce będziemy mogli spacerować po świecących lasach?

2021-09-22 9:44

Stworzenie świecących roślin to projekt z nowej gałęzi nauki zwanej nanobioniką roślin. Polega ona na wykorzystaniu nanocząstek do dodawania dodatkowych funkcji i możliwości żywym roślinom. Naukowcy z MIT właśnie przedstawili drugą generację świecących roślin, efekt ich prac jest wręcz bajkowy. Zobacz, jak wkrótce może wyglądać twoja bazylia!

Czy  w niedalekiej przyszłości nasze ziemskie rośliny będą wyglądały jak te przedstawione w filmie science fiction "Avatar"?

Celem naukowców z Massachusetts Institute of Technology było stworzenie roślin, które dzięki osadzeniu w nich specjalnych nanocząsteczek będą pochłaniały światło, magazynowały jego część i emitowały stopniowo. Zespołowi z MIT udało się sprawić, by technologia działała skutecznie na pięciu różnych gatunkach roślin, obejmujących różne rozmiary liści. Jako pierwsze w nocy zaświeciły bazylia, rukiew wodna, tytoń, stokrotka i roślina ucha słonia tajlandzkiego. Nanocząsteczki osadzone w liściach roślin można ładować za pomocą diody LED. Po 10 sekundach ładowania rośliny świecą jasno przez kilka minut i można je wielokrotnie ładować. Rośliny stworzone w nowej drugiej generacji mogą wytwarzać światło 10 razy jaśniejsze, niż te z pierwszej generacji świecących roślin, które grupa badawcza zgłosiła w 2017 roku. Naukowcy zbadali również, że przez 10 dni rośliny były w stanie normalnie fotosyntetyzować i odparowywać wodę przez aparaty szparkowe. Po zakończeniu eksperymentów naukowcy byli w stanie wyekstrahować około 60 procent luminoforów z roślin i ponownie wykorzystać je w innej roślinie. Pełne wyniki badań opublikowano w Science Advances.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

EKG 2021. Gowin ostro o rządzie i Polskim Ładzie
zdjęcia z przeprowadzonych badań MIT

i

Autor: Pavlo Gordiichuk, Massachusetts Institute of Technology zdjęcia z przeprowadzonych badań MIT