Urlop menstruacyjny w Polsce. Będą dodatkowe ustawowo wolne dni dla kobiet? Trwają prace!

i

Autor: Unsplash - Allef Vinicius

DODATKOWE DNI WOLNE dla kobiet. To będzie prawdziwa rewolucja. Trwają prace

2022-04-11 9:07

Urlop menstruacyjny w Polsce? Niewykluczone, że już wkrótce z powodu miesiączki kobietom przysługiwać będą dodatkowe dni ustawowo wolne od pracy. Zawalczy o to Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz Akcja Menstruacja. Prace nad postulatami trwają.

Urlop menstruacyjny nie jest nowością. W Japonii funkcjonuje od 1947 roku, w Korei Południowej od 1953 roku. To również częsta praktyka w wielu przedsiębiorstwach w Chinach, Indiach, Wielkiej Brytanii czy Tajwanie. W Europie dni wolne z powodu okresu są wciąż mało popularne, jednak coraz więcej prywatnych firm decyduje się na ich wprowadzenie – od niedawna trend ten można zaobserwować również Polsce. Przykładem jest polska marka odzieżowa PLNY LALA. Od 2020 roku pracownice mogą korzystać z płatnego urlopu menstruacyjnego bądź przez jeden dzień pracować z domu. Wolne z powodu miesiączki wprowadziły też m.in. takie firmy jak Spadiora czy platforma dystrybucji gier GOG.com.

Urlop menstruacyjny w Polsce. Będą dodatkowe ustawowo wolne dni dla kobiet? Trwają prace

Niewykluczone, że za jakiś czas urlop menstruacyjny w Polsce przysługiwać będzie wszystkim kobietom. Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet wspólnie z inicjatywą Akcja Menstruacja utworzyła nieformalną grupę - Zespół Urlop Menstruacyjny. Od kilku miesięcy pracuje nad postulatami dotyczącymi wprowadzenia urlopu menstruacyjnego w Polsce.

– Każda osoba menstruująca inaczej przeżywa miesiączkę i związany z nią ból, napięcie, zmęczenie – praca podczas okresu potrafi być uciążliwa lub niemożliwa, a w tej chwili w Polsce nie istnieją rozwiązania prawne, które by to uwzględniały. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby menstruujące, które pracują fizycznie. Dziś w Polsce osoba menstruująca, która z powodu objawów towarzyszących miesiączce, nie jest w stanie funkcjonować w pracy, ma do dyspozycji urlop na żądanie (w ramach urlopu wypoczynkowego) lub zwolnienie lekarskie (co wiąże się z utratą części wynagrodzenia). Urlop wypoczynkowy i prawo do odpłatnego zwolnienia nie dotyczy też większości osób pracujących na inne umowy niż o pracę – zauważa Akcja Menstruacja.

– Wspólnie chcemy zadbać o to, by doświadczenie osób menstruujących było widzialne, a rozwiązania dla ich problemów możliwe do wprowadzenia na poziomie państwowym i lokalnym. Dziękujemy Wam za dotychczasowego zaangażowanie w temat urlopów menstruacyjnych, mamy nadzieję, że wesprzecie nas też w kolejnych etapach pracy nad postulatami – napisały na Instagramie aktywistki.

LUNCHBOX DO SZKOŁY I PRACY [Kasia Węsierska GOTUJE] | ESKA XD - Fit vlog #46

Jakie jest Twoje zdanie na temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego w Polsce? Zagłosuj w naszej sondzie!

Sonda
Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony urlop menstruacyjny dla kobiet?

Jak wychowując dziecko zapanować nad domowym budżetem?

Posłuchaj podcastu i poznaj sprawdzone sposoby!

Listen to "Gdzie szukać oszczędności mając dziecko?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE