Unijny certyfikat szczepienny 2021 - co daje, od kiedy obowiązuje i gdzie go znaleźć?

i

Autor: MAREK LASYK/REPORTER / EAST NEWS Unijny certyfikat szczepienny 2021 - co daje, od kiedy obowiązuje i gdzie go znaleźć?

Unijny certyfikat szczepienny 2021 - co daje, od kiedy obowiązuje i gdzie go znaleźć?

2021-06-01 14:56

Najważniejszą zaletą posiadania unijnego certyfikatu jest to, że po przekroczeniu granicy nie będziemy musieli każdorazowo wykonywać testu na obecność zakażenia lub odbywać kwarantanny - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Co daje certyfikat szczepienny? Gdzie go znaleźć i od kiedy obowiązuje? Przekonajcie się sprawdzając już teraz.

Spis treści

  1. Unijny certyfikat szczepienny 2021 - co daje?
  2. Unijny certyfikat szczepienny 2021 - od kiedy?
  3. Unijny certyfikat szczepienny 2021 - gdzie go znaleźć?

Unijny certyfikat szczepienny 2021 - co daje, od kiedy obowiązuje i gdzie go znaleźć? Garść szczegółów podrzucamy w tym miejscu. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował na konferencji prasowej, że od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów szczepiennych. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność zakażenia. Unijny certyfikat szczepienny 2021 jest opracowany na zasadzie wystandaryzowanej formuły, która będzie obowiązywała w całej Unii Europejskiej od 1 lipca. Wiadomo już teraz, że powstaje specjalna aplikacja z certyfikatem o szczepieniu.

Powstanie loteria Narodowego Programu Szczepień. Na czym będzie polegała?
Sonda
Certyfikat covidowy 2021 to dobre rozwiązanie?

Unijny certyfikat szczepienny 2021 - co daje?

Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie, przekonywał minister zdrowia. Dodał jednocześnie, że standardem we wszystkich krajach Europy jest to, że jeśli ktoś nie ma wykonanego testu, nie będzie miał certyfikatu, to siłą rzeczy będzie musiał po przekroczeniu granicy odbywać kwarantannę, która jest określona według zasad narodowych.

Unijny certyfikat szczepienny 2021 - od kiedy?

Obowiązywanie certyfikatu szczepiennego wynosi rok. Potwierdzenie zielonego statusu następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe, powiedział minister zdrowa Adam Niedzielski.

Unijny certyfikat szczepienny 2021 - gdzie go znaleźć?

Gdzie znaleźć certyfikat szczepienny 2021? Aplikacja, która będzie przeznaczona do odczytu kodu QR z Unijnym Certyfikatem będzie dostępna po 10 czerwca.