Rosyjski fake news

i

Autor: https://twitter.com/DPSU_ua / pixabay.com Rosyjski fake news

Ukraina dementuje rosyjski fake news - DOTYCZY POLSKI!

2022-05-12 11:38

Wojna w Ukrainie toczy się także na polu informacyjnym. Rosja masowo rozprzestrzenia fałszywe informacje dotyczące sytuacji w zaatakowanym kraju. Jeden z ostatnich fake newsów dotyczył Polski i Litwy. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Wojna w Ukrainie to nie tylko działania militarne. Rosja próbuje też sił na polu informacyjnym licząc na wprowadzenie zamieszania i dezinformacji. W sieci nieustannie pojawiają się tworzone przez propagandystów agresora fake newsy dotyczące zarówno Ukraińców, jak i wspierających ich krajów. Nieprawdziwe wiadomości często dotyczą rzekomej obecności wojsk państw zachodnich na terenie Ukrainy. W jednym z ostatnio zdementowanych przez ukraińskie służby graniczne i armię fałszywych listów, mowa była o Polsce i Litwie. O czym propagandyści pisali w sfabrykowanym materiale? Dowiecie się o tym w dalszej części tekstu.

Aleksander Kwaśniewski: Ta wojna będzie trwała lata

Polsko-litweski kontyngent w Ukrainie to FAKE!

Rosjanie rozpowszechniali dokument, który rzekomo miał zostać przesłany straży granicznej przez ukraińską armię. W liście podano fałszywą informację o wkroczeniu na teren zachodniej Ukrainy polsko-litewskiego kontyngentu wojskowego. Nieprawdziwy przekaz stwierdza, że celem żołnierzy miałaby być obrona tej części kraju.

Wojsko i ukraińska SG dementują

Wiadomość została szybko zdementowana przez straż graniczną i armię Ukrainy. Dementi opublikowano między innymi na Twitterze SG: Kremlowscy propagandyści wymyślili opowieść o wprowadzeniu do Ukrainy polsko-litewskiego kontyngentu. Rosja usilnie spekuluje na temat okupacji Ukrainy przez Polskę. Ma to na celu przede wszystkim odwrócenie uwagi mieszkańców ich kraju od niezręcznych pytań - czytamy w poście.