Szczepionka

i

Autor: Unsplash

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Kolejne kraje zaczną ją podawać

2021-07-13 8:56

Z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronowirusa Izrael rozpoczął w poniedziałek podawanie przypominającej trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dorosłym z obniżoną odpornością. Dawkę przypominającą zatwierdziły też władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu i Tajlandii.

- Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że pacjenci z immunosupresją nie rozwijają zadowalającej ilości przeciwciał po dwóch dawkach szczepionki przeciwko Covid-19, a niektórzy z nich mogą wytworzyć przeciwciała po trzeciej dawce – przekazało izraelskie ministerstwo zdrowia.

Trzecia dawka szczepionki. Dla kogo? 

Największy szpital w Izraelu, Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem, zaprosił dziesiątki pacjentów po przeszczepie serca na dawki przypominające w poniedziałek po południu. Są one również dostępne dla osób po przeszczepie płuc, nerek, wątroby, szpiku oraz chorych na różnego rodzaju nowotwory i choroby reumatyczne.

Izrael jest pierwszym na świecie krajem, który wprowadził oficjalnie trzecią dawkę szczepionki mRNA, jednak nie ma na razie mowy o wprowadzeniu tego rozwiązania dla ogółu populacji.

Z kolei władze Dubaju udostępniły obywatelom, mieszkającym z nimi pracownikom domowym oraz mieszkańcom powyżej 50. roku życia dawkę przypominającą preparatu Pfizer/BioNTech co najmniej trzy miesiące po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Sinopharm.

W emiracie Abu Zabi sześć miesięcy po drugiej dawce Sinopharmu mieszkańcy mogą wybrać, której firmy preparat chcą otrzymać jako trzecią dawkę: Sinopharmu czy Pfizer/BioNTech. Podobne rozwiązanie przyjęły władze medyczne Bahrajnu.

Tajlandia planuje podawać dawkę przypominającą AstraZenecę pracownikom ochrony zdrowia, którzy zostali już zaszczepieni preparatem Sinovac. Podobny krok rozważa Indonezja, ponieważ potwierdzono w tym kraju wiele nowych infekcji wśród personelu medycznego zaszczepionego chińską szczepionką - informuje Reuters.

Inne kraje rozważają wprowadzenie trzeciej dawki szczepienia

Coraz więcej krajów rozważa mieszanie i dopasowywanie różnych szczepionek lub podawanie trzeciej dawki przypominającej z obawy, że zatwierdzone preparaty mogą być mniej skuteczne w przypadku nowych i bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa.

W związku z powyższym, Firma Pfizer zamierza ubiegać się o zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na podawanie trzeciej dawki swojej szczepionki - informowała w piątek agencja Associated Press.

Badania z wielu krajów pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech i inne szeroko stosowane szczepionki przeciw Covid-19 zapewniają silną ochronę przed wysoce zaraźliwym wariantem Delta, który szybko rozprzestrzenia się na całym świecie i obecnie odpowiada za niemal wszystkie przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad 50 proc. w USA.

Raport z anteny 12.07, godz.10