Te PASKUDNE robale są bardzo pożyteczne! Spotkasz je w czasie wakacji w Polsce

i

Autor: Canva.com / wikipedia Zdjęcie poglądowe

Te PASKUDNE robale są bardzo pożyteczne! Spotkasz je w czasie wakacji w Polsce

2021-07-01 9:20

Te robale są bardzo pożyteczne! Spotkasz je w czasie wakacji. Nazywane przez ogrodników ,,świniami" skorupiaki, pojawiają się latem w całej Polsce. Robaczki spotkać można w wilgotnych miejscach, na przykład pod kamieniami. Ich wygląda odstrasza, a niektórzy z nas chętnie pozbyliby się tego typu gości w ogrodzie. Nie warto! Więcej informacji znajdziecie w tym artykule!

Nazywamy nas ′′ świniami ", tak naprawdę jesteśmy lenicydami, niektórymi skorupiakami izopodnymi i czyścimy ziemię i wody z metali ciężkich (ołów, rtęć, kadm). Może teraz nie zobaczycie nas tak ′′ brzydkich ′′ i dajcie nam żyć, żeby żyło się lepiej!... - tak jedna z internautek wyjaśnia rolę prosinków w przyrodzie.

Co to za owad? Prosionek szorstki, gatunek lądowego skorupiaka z rzędu równonogów. Najczęściej spotkamy go w ogrodach, na skrajach łąk i w świetlistych lasach. Często zobaczymy go podczas prac na podwórku, lecz nie jest tam miłym gościem ze względu na swój wygląd. Wierzch jego ciała jest szorstki, pokryty guzkami. Występują w różnych barwach, jednak najczęściej są ciemnoniebieskawoszare. Zauważyć możemy na nich również kropki. Skorupiaki te są niewielkie, prosionki osiągają najczęściej ok. 12-16 mm długości. Posiadają również czułki i 14 odnóży. Jeśli w naszym ogrodzie jest ich zbyt dużo mogą wygryzać w liściach dziury, podgryzać korzenie lub pędy. Ich obecność to jednak zazwyczaj sygnał alarmowy dla ogrodnika. Warto przyjrzeć się czy nasze rośliny nie obumierają. Naturalni wrogowie prosinków to ptaki, jeże, a także żaby i ropuchy.