Nastolatek usmażył jajecznicę na płycie rynku. To pokazuje jak powszechna betonoza niszczy nasze miasta

i

Autor: mat. prywatne 19-latek w ciągu 80 minut zrobił jajecznicę na betonowej płycie rynku w Krzeszowicach

Nastolatek usmażył jajecznicę na płycie rynku. To pokazuje jak powszechna "betonoza" niszczy nasze miasta

2021-07-01 8:43

Rozgrzany beton okazał się lepszy niż kuchenka gazowa. 19-letni Kacper Ropka z Krzeszowic w Małopolsce usmażył jajecznicę na gorącej płycie rynku zamienionego w betonową patelnię. Nie było to trudne, bo beton podczas upału nagrzał się do 60 stopni Celsjusza. Wniosek? Beton jest jak piekarnik, a w naszych miastach brakuje zieleni.

Niesamowita historia. 19-letni Kacper Ropka z Krzeszowic w Małopolsce usmażył jajecznicę na gorącej płycie rynku zamienionego w betonową patelnię.

- Nagrzałem patelnie, wbiłem na nią jajka, potem co 20 minut mieszałem, aż do uzyskania konsystencji jajecznicy. Wszystko trwało około 80 minut, ale jajecznica smakowała wybornie - mówi młody aktywista w rozmowie z portalem wp.pl.

- Ale najważniejsze jest to, że wielu przechodniów zrozumiało, jak wielkie temperatury panują na Rynku i że trzeba uważać z przebywaniem na ta nasłonecznionym miejscu - dodaje nastolatek.

19-letni mieszkaniec Krzeszowic swoim wyczynem w istocie udowodnił jak niebezpieczne może być przebywanie w upale na zabetonowanym rynku. Temperatura betonu w ostatnich dniach w tym miejscu sięgała nawet 60 stopni Celsjusza. Przebywanie w takich warunkach grozi udarem słonecznym.

Nastolatek zwrócił też w ten sposób uwagę na ważny problem - nasze miasta są zabetonowane i zbyt mało jest w nich zieleni. A eksperci są zgodnie - w przestrzeni miejskiej powinno pojawić się więcej drzew i nasadzeń. Drzewa nie tylko dostarczają tlen, ale też pochłaniają dwutlenek węgla i inne niebezpieczne substancje, łagodzą też skutki upałów i wspomagają retencję, co ważne w kontekście ulewnych deszczów i burz.

Jan Tomaszewski MASAKRUJE Sousę. "Z nim nasze szanse na mundial to..." | Futbologia