Szymon Hołownia

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Wiadomości

Marszałek Sejmu wygłosił ważne orędzie. „To sprawa naszego bezpieczeństwa”

2024-05-16 20:21

W czwartek, 16 maja Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił orędzie, w którym zaapelował o natychmiastowe ostudzenie temperatury sportu politycznego w Polsce. "Skutki polaryzacji są po prostu tragiczne. Polaryzacja rodzi radykalizm. Radykalizm rodzi chaos. Chaos osłabia nas względem zewnętrznych wrogów” – mówił w wystąpieniu Hołownia.

Szymon Hołownia wygłosił orędzie. Marszałek Sejmu zaapelował o złagodzenie politycznego sporu

W czwartek, 16 maja Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił orędzie dotyczące załagodzenia sporu politycznego w Polsce. „Ostudzenie natychmiast temperatury sporu to kwestia wagi państwowej; to sprawa naszego bezpieczeństwa” - powiedział Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartkowym wystąpieniu.

Marszałek mówił, że ostatnie dwa tygodnie obfitowały w „budzące niepokój wydarzenia".

Byliśmy świadkami serii pożarów w całym kraju. Jeden z prominentnych polskich sędziów okazał się rosyjskim szpiegiem - zaznaczył.

Jak dodał - nawiązując do środowego zamachu na życie premiera Słowacji Roberta Fico - także "po raz pierwszy od uzyskania wolności od Sowietów w naszej części Europy doszło do zamachu na demokratycznie wybranego szefa rządu".

Te wydarzenia mogą budzić lęk. Rozumiem to. Dlatego musimy sobie powiedzieć to jasno: czasy, w których żyjemy wymagają od każdego z nas wielkiej odpowiedzialności - podkreślił Hołownia.

Jednocześnie marszałek Sejmu zaapelował, aby dotarła do nas z całą mocą "smutna lekcja dawana nam dziś przez braci Słowaków".

Podział na dwie Polski walczące z sobą na śmierć i życie, polaryzacja, eskalacja agresji, na krótką metę może i służą tej czy innej partii, ale w długim terminie wykrwawiają nasz kraj, zamiast budować jego siłę. Odbierają nam naszą największą broń: spoistość, umiejętność zjednoczenia w chwilach próby - powiedział Hołownia.

Skutki polaryzacji są po prostu tragiczne. Polaryzacja rodzi radykalizm. Radykalizm rodzi chaos. Chaos osłabia nas względem zewnętrznych wrogów" - mówił marszałek. Dlatego - jak zaznaczył - "ostudzenie dziś, teraz, natychmiast, temperatury sporu to kwestia wagi państwowej; to sprawa naszego bezpieczeństwa".

Warszawa. Ruszyły prace remontowe w Parku Przy Bażantarni

Orędzie Marszałka Sejmu 16.05.2024