Angeł Dżambazki w Europarlamencie

i

Autor: https://twitter.com/Renaissance_UE / European Parliament flickr.com Angeł Dżambazki w Europarlamencie

SZOKUJĄCY GEST EUROPARLAMENTARZYSTY podczas debaty o praworządności w Polsce i na Węgrzech [WIDEO]

2022-02-18 11:23

Jeden z konserwatywnych europosłów zabrał głos podczas debaty o praworządności w Polsce i na Węgrzech. Po wyrażeniu negatywnego zdania na temat stanowiska większości, wykonał szokujący gest! Roberta Metsola stwierdziła, że to znak z "najczarniejszego rozdziału naszej historii". W tym artykule znajdziecie nagranie sytuacji.

Coś takiego w Parlamencie Europejskim jest niedopuszczalne - stwierdziła wprost Roberta Metsola. Przewodnicząca Europarlamentu nazwała ten czyn gestem pochodzącym z najciemniejszego rozdziału naszej historii, który musi tam pozostać. Całe zamieszanie wywołał bułgarski europoseł Angeł Dżambazki, który zabrał głos podczas dyskusji na temat praworządności w Polsce i na Wegrzech. Polityk wywodzi się z partii WMRO, czyli Bułgarskiego Ruchu Narodowego, który w europarlamencie należy do grupy ugrupowań konserwatywnych - tak, jak PiS oraz węgierski Fidesz. Swoją krótką przemowę, w której stawał po stronie partii rządzących w Polsce i na Węgrzech wykonał ruch ręką, który zinterpretowano jako faszystowski salut. Wideo ukazujące całą sytuację trafiło do sieci. Film znajdziecie w dalszej części artykułu.

Podpaliła męża tyrana. Odpowie przed sądem za zabójstwo

Źródło: politico.eu

Faszystowski gest w Europarlamencie

Jak donosi serwis Politico.eu, podczas debaty odbywającej się 16. lutego Angeł Dżambazki stwierdził, że konserwatyści nigdy nie zgodzą się z głosami zarzucającymi Węgrom i Polsce brak praworządności. Powiedział, że podejmowane w tej sprawie decyzje nie mają "nic wspólnego z prawem i rządami prawa, ale wynikają z nienawiść do państw narodowych". Poseł zarzucił UE, że próbuje zawstydzić Węgry i Polskę. Wypowiedź skończył słowami: "Niech żyje Orbán, Fidesz, Kaczyński, Bułgaria i nasze państwo narodowe. Niech żyje Europa, Europa narodów". Po tym pożegnał się na sposób przypominający faszystowski salut i opuścił salę.

Roberta Metsola: "To obraża mnie i wszystkich w Europie"

Zachowanie bułgarskiego europosła zostało natychmiast potępione. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Pina Picierno napisała na Twitterze, że zawnioskowała o ukaranie polityka. Przewodnicząca Roberta Metsola napisała zaś:

Faszystowski salut w Parlamencie Europejskim jest dla mnie nie do przyjęcia – zawsze i wszędzie. Obraża mnie i wszystkich w Europie. Stoimy wobec tego w opozycji. Jesteśmy Domem demokracji. Ten gest pochodzi z najciemniejszego rozdziału naszej historii i musi tam pozostać.

Dżambazki: "drobne nieporozumienie"

Sam Dżambazki sprawę skomentował w mailu rozesłanym do Europarlamentarzystów. W artykule na Politico.eu czytamy, że polityk nazwał to "drobnym nieporozumieniem", a kierowane wobec niego zarzuty - próbami zniesławienia. Zwracając się do członków EP napisał:

Kończyłem swoją przemowę na sali posiedzeń, podczas której powiedziałem wprawdzie coś, z czym wielu z was się nie zgadza i czym was sprowokowałem. Wychodząc z sali chciałem was przeprosić pokornie machając na pożegnanie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE