Szczepienie przeciw COVID-19 eksperymentem medycznym? Ważne słowa eksperta w tej sprawie!

2021-07-21 12:30 nm PAP.
Szczepienie
Autor: whitesession/Pixabay/cc0

Czy szczepienie przeciwko COVID-19 to eksperyment medyczny? Takie hasła często pojawiają się wśród niezdecydowanych na przyjęcie szczepionki. Głos w tej sprawie zabrał prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Szczepienie przeciw COVID-19 nie jest eksperymentem medycznym – przekonuje naukowiec. Podkreśla, że z tego powodu nie wymaga ono żadnych dodatkowych ubezpieczeń.

Szczepienie przeciw COVID-19 eksperymentem medycznym? Ważne słowa eksperta w tej sprawie!

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie wypowiedział się na ten temat na Twitterze, gdy po raz kolejny pojawiły się w sieci dyskusje o tym, czy szczepienie przeciw COVID-19 to wciąż eksperyment medyczny.

Szczepienie przeciw COVID-19 nie jest eksperymentem medycznym - zaznacza specjalista. - W tym momencie w Unii Europejskiej mamy 4 zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki, które przeszły przez wszystkie wymagane badania przedkliniczne i kliniczne - dodaje.

Raport z anteny 21.07, godz.10

Prof. Pyrć zapewnia, że „zatwierdzone szczepionki są bezpieczne i skuteczne”. Wskazują na to badania kliniczne, którym poddano zatwierdzone do użycia preparaty. Były one szczegółowo analizowane - bez taryfy ulgowej - przez specjalistów Europejskiej Agencji Leków (EMA). Dopiero na ich podstawie w Unii Europejskiej, podobnie jak w USA, zatwierdzono do użycia szczepionki przeciwko COVID-19.

W wielu krajach, w których realizowana jest akcja szczepień przeciwko COVID-19, prowadzone są obserwacje dotyczące tego, jakie dają one efekty w „realnym świecie” i jakie zgłaszane są ewentualna działania niepożądane. Wszystkie zgłoszenia w tej sprawie są analizowane przez ekspertów. Potwierdzają one ustalenia, jakie wcześniej uzyskano w badaniach klinicznych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze