Świeca

i

Autor: pixabay.com Nie żyje reżyser Jan Hryniak. Twórca filmu „Zenek”, oraz seriali „Czas honoru. Powstanie” miał 52 lata

Świeczka w oknie 27.01 - CO OZNACZA?

2022-01-27 11:00

Płomień świecy w oknach - taki widok będzie dość częsty w czwartek, 27. stycznia. Co symbolizuje płomień? Dlaczego mieszkańcy i mieszkanki Polski przyłączają się do akcji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Świeczka w oknie 27. stycznia - co oznacza? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby, które w czwartkowy wieczór dostrzegą płomienie świec w wielu oknach. Ma to związek z obchodami rocznicy niezwykle ważnego w dziejach Świata wydarzenia. Dokładnie tego dnia w 1945 roku doszło do wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w którym hitlerowcy wymordowali ponad 1 300 000 żydów, cyganów i przedstawicieli mniejszości z całej Europy. Pamięć o ofiarach oraz tych, którym udało się przeżyć, jest naszym obowiązkiem. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27. stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Naszym symbolicznym udziałem w obchodach może być właśnie zapalenie świeczki w oknie, do czego zachęca Fundacja Shalom. Więcej na temat inicjatywy przeczytacie w dalszej części artykułu.

Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Akcja CBŚP

Fundacja zachęca, by świeczki zapalić równo o godzinie 18:00. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapalmy świeczkę dla ofiar 27. stycznia

Jak napisała w zaproszeniu na pierwsze obchody Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji Shalom: Dzień Pamięci o Holokauście to wyzwanie, moralny nakaz: musimy zrobić wszystko, by już nigdy kart historii nie rozcinano nożem Kaina, a świat stał się domem dla ludzi. Zapalmy świece w oknach 27 stycznia wraz z rozpoczęciem szabatu. Niech płomień pamięci rozświetli nasze wspomnienia i myśli o tych, którzy odeszli.

Ten prosty gest stanowi wyraz naszej pamięci o horrorze zagłady. Można również zapalić wirtualną świeczkę. Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić je na swojej tablicy.