Stan wyjątkowy w Polsce. Co oznacza stan wyjątkowy?

i

Autor: Pixaby

Stan nadzwyczajny w Polsce już w kwietniu?! Premier: "Nie wykluczamy żadnego scenariusza"

2021-03-25 12:29

Stan nadzwyczajny w Polsce?! Premier nie wykluczył jego wprowadzenia. Konstytucja RP wyróżnia trzy stany nadzwyczajne: stan klęski, żywiołowej, stan wyjątkowy oraz stan wojenny. Jeden z nich może obowiązywać w Polsce. Wszystko przez pandemię koronawirusa i rosnącą liczbę zakażeń. Co oznacza stan nadzwyczajny? Co to jest stan wyjątkowy? Do kiedy mógłby w Polsce obowiązywać? Sprawdźcie w naszym materiale.

Stan nadzwyczajny w Polsce. Co oznacza?

Stan nadzwyczajny w Polsce?! Istnieje taka opcja. W Polsce może zostać wprowadzony np. stan wyjątkowy. Konstytucje na podstawie art. 228 wyróżnia trzy stany nadzwyczajne w Polsce:

  • stan klęski żywiołowej
  • stan wyjątkowy
  • stan wojenny

Kiedy może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny w Polsce? Taka sytuacja obowiązuje w kraju w szczególnych sytuacjach. Rząd wprowadza stan wyjątkowy, gdy inne środku zapobieganie kryzysom są już niewystarczające. Stan nadzwyczajny w Polsce może zostać wprowadzony tylko na podstawie ustawy. Czym charakteryzują się poszczególne stany nadzwyczajne?

Raport z anteny 24.03, godz.10

Stany wyjątkowy w Polsce. Jaki rodzaj stanu nadzwyczajnego moę zostać wprowadzony?

W Polsce ze względu na trudną sytuację może zostać wprowadzony jeden z trzech stanów nadzwyczajnych.

  • Stan wojenny - zostaje ogłoszony, gdy występuje zewnętrze zagrożenie państwa lub zbrojna napaść na terytorium Polski; można go również wprowadzić, gdyby nasz kraj miał przyłączyć się do obrony innego państwa
  • Stan wyjątkowy - wprowadzony zostaje, gdy jest zagrożony konstytucyjny ustrój państwa, bezpieczeństwo obywateli lub porządku publicznego; może trwać maksymalnie 90 dni; stan wyjątkowy można też przedłużyć (ale tylko raz) na czas dłuższy niż dwa miesiące
  • Stan klęski żywiołowej - zostaje ogłoszony, wskutek katastrof naturalnych lub awarii technicznych, stosuje się go również przy wystąpieniu pandemii; może trwać maksymalnie 30 dni; wprowadza się go na terenie całego kraju lub jego części

Stan nadzwyczajny w Polsce?! Premier nie wyklucza jego wprowadzenia

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce jest bardzo poważna. Podczas czwartkowej konferencji wielokrotnie powtarzał to zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy w Polsce może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny, czy też stan wyjątkowy? Premier nie wyklucza takiej możliwości. Mogłoby to nastąpić już w kwietniu.

Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeżeli po dwóch-trzech tygodniach sytuacja epidemiczna się pogorszy - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?