koronawirus

i

Autor: fot.pixabay.com Koronawirus na Podkarpaciu. Raport Ministerstwa Zdrowia: piątek 12.11.2021

Stan nadzwyczajny w Polsce? Niedzielski: bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze

2021-03-27 10:29

Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę- i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne- powiedział 27 marca w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwe wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego bądź godziny policyjnej. Czy stan rzeczywiście jest krytyczny? Sprawdźcie poniżej.

Jak podaje www.pap.pl, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że liczba zachorowań na COVID-19 wskazuje na to, iż stan jest krytyczny.

- Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę patrząc i na statystki, i na regulacje, że to już nie jest ten czas, kiedy trzeba sobie udowadniać, jak obejść regulacje, bo to jest narażanie bezpieczeństwa siebie i najbliższych - podkreślił.

Niedzielski został zapytany, czy dotychczasowe obostrzenia nie są za słabe i w związku z tym należy wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny.

- Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane u nas w Polsce i zagranicą to jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu. Regulacyjnie my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę - mówił szef resortu zdrowia.

Przekazał, że rząd bierze wszystkie scenariusze pod uwagę - i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne.

Dopytywany, czy rozważane jest wprowadzenie godziny policyjnej w czasie świąt wielkanocnych, Niedzielski odpowiedział: "jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, w tym okresie okołoświątecznym, że dochodzi do przesilenia, tzn. że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze".

Niedziela Palmowa będzie testem odpowiedzialności ze strony władz kościelnych

- Liczę, że jutrzejsza Niedziela Palmowa będzie testem odpowiedzialności ze strony władz kościelnych i zobaczymy jak działają rozwiązania, które mają przyczynić się do przestrzegania obostrzeń - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.Pytany, czy to jest jego rekomendacja dla Polaków, aby zostali w domach, odpowiedział: "to są rzeczy, które powinny się rozstrzygać w sumienia człowieka, więc jeżeli ktoś tego bardzo potrzebuje, to rzeczywiście powinien pójść, ale to też powinno być zorganizowane w sposób niezagrażający bezpieczeństwu. Ja namawiam do pozostania w domu, do uczestniczenia w mszy zdalnie, bo sytuacja jest naprawdę bardzo trudna".

"Bardzo liczę na to, że jutrzejsza Niedziela Palmowa będzie testem odpowiedzialności ze strony władz kościelnych, że zobaczymy rozwiązania, które przyczyniająsię do przestrzegania obostrzeń i że odpowiedzialność będzie tym dominującym słowem, które będzie przez cały tydzień, nie tylko w Niedzielę Palmową, towarzyszyła w obchodach kościelnych" - dodał minister.

Raport z anteny 26.03., godz.10