Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

2021-03-27 9:10
Zbiory Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie
Autor: JD Zbiory Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie

Chociaż dużo się dyskutuje w Europie na temat zasadności zmieniania czasu dwa razy do roku, w 2021 czeka nas przynajmniej jedna zmiana czasu – z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? O godzinę do przodu czy godzinę do tyłu? Warto zapisać sobie datę zmiany czasu, żeby potem nie być zaskoczonym, że nasz zegarek działa inaczej niż wszystkie inne.

Zmiana czasu w 2021. Kiedy czas zmienia się na letni?

W nocy z 24 na 25 października 2020 r. zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. "Zyskaliśmy" wtedy dodatkową godzinę, ponieważ cofaliśmy zegarki z godz. 3. na 2. Im bliżej wiosny tym częściej zastanawiamy się, kiedy tę godzinę przyjdzie nam oddać. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?

W marcu przestawiamy zegarki na czas letni

Zmiana czasu czeka nas już dzisiaj. Zegarki przestawiamy w nocy z soboty na niedzielę 27/28 marca. Ta zmiana czasu wiąże się z przestawieniem zegarka o godzinę do przodu, czyli z godz. 2. na 3. Oddajemy nadprogramową godzinę, którą otrzymaliśmy podczas zmiany czasu na zimowy.

Czas letni będzie obowiązywał do 30 października 2021. W nocy z 30 na 31 października znów przestawimy czas, tym razem na zimowy.

Dlaczego zmieniamy czas?

Dawniej zmiana czasu miała swoje uzasadnienie. Już Benjamin Franklin w żartobliwym tonie wypowiadał się o tym, że od wiosny do jesieni ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami pracują przy świecach. Według jednego z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, ludzie źle wykorzystywali czas.

Pierwsi pomysł zmiany czasu z zimowego na letni zastosowali Niemcy 30 kwietnia 1916 roku. Wtedy przestawili swoje zegary o godzinę do przodu (dzięki temu wstawali wcześniej), a następnie 1 października cofnęli czas o godzinę. Inne kraje również podchwyciły ten pomysł, ale z zastosowaniem różnych terminów zmiany godziny. W Polsce zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w 1919 r.

Chociaż od pierwszej zmiany czasu minęło już wiele lat, wciąż ją stosujemy, mimo że pojawia się coraz więcej argumentów świadczących o tym, że jest to nomen omen strata czasu. Pierwotnie przestawianie godziny miało wiązać się z oszczędnościami np. w zużyciu energii, ale nowe badania pokazują, że nie ma istotnych różnić między zużyciem w czasie zimowym i letnim.

Zmiana czasu wpływa też na nasze samopoczucie. Dwa razy w roku nasz organizm musi zmienić swoje przyzwyczajenia. Ponadto zmiana czasu stanowi też utrudnienie logistyczne. Np. w noc zmiany czasu kursujące pociągi albo zaliczają godzinne opóźnienie, albo zmuszone są zaliczyć przymusowy godzinny postój.

W Europie trwają debaty na temat zasadności zmiany czasu. Na razie jednak nie podjęto w tej sprawie żadnych wiążących decyzji, chociaż jeden z projektów zakładał, że w 2021 r. będzie ostatnia zmiana czasu, a potem kraje członkowskie będą decydować o tym czy na stałe wprowadzają czas letni czy zimowy. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze