Zbiory Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie

i

Autor: JD Zbiory Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie

Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

2021-03-27 9:10

Chociaż dużo się dyskutuje w Europie na temat zasadności zmieniania czasu dwa razy do roku, w 2021 czeka nas przynajmniej jedna zmiana czasu – z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? O godzinę do przodu czy godzinę do tyłu? Warto zapisać sobie datę zmiany czasu, żeby potem nie być zaskoczonym, że nasz zegarek działa inaczej niż wszystkie inne.

Zmiana czasu w 2021. Kiedy czas zmienia się na letni?

W nocy z 24 na 25 października 2020 r. zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. "Zyskaliśmy" wtedy dodatkową godzinę, ponieważ cofaliśmy zegarki z godz. 3. na 2. Im bliżej wiosny tym częściej zastanawiamy się, kiedy tę godzinę przyjdzie nam oddać. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?

W marcu przestawiamy zegarki na czas letni

Zmiana czasu czeka nas już dzisiaj. Zegarki przestawiamy w nocy z soboty na niedzielę 27/28 marca. Ta zmiana czasu wiąże się z przestawieniem zegarka o godzinę do przodu, czyli z godz. 2. na 3. Oddajemy nadprogramową godzinę, którą otrzymaliśmy podczas zmiany czasu na zimowy.

Czas letni będzie obowiązywał do 30 października 2021. W nocy z 30 na 31 października znów przestawimy czas, tym razem na zimowy.

Dlaczego zmieniamy czas?

Dawniej zmiana czasu miała swoje uzasadnienie. Już Benjamin Franklin w żartobliwym tonie wypowiadał się o tym, że od wiosny do jesieni ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami pracują przy świecach. Według jednego z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, ludzie źle wykorzystywali czas.

Pierwsi pomysł zmiany czasu z zimowego na letni zastosowali Niemcy 30 kwietnia 1916 roku. Wtedy przestawili swoje zegary o godzinę do przodu (dzięki temu wstawali wcześniej), a następnie 1 października cofnęli czas o godzinę. Inne kraje również podchwyciły ten pomysł, ale z zastosowaniem różnych terminów zmiany godziny. W Polsce zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w 1919 r.

Chociaż od pierwszej zmiany czasu minęło już wiele lat, wciąż ją stosujemy, mimo że pojawia się coraz więcej argumentów świadczących o tym, że jest to nomen omen strata czasu. Pierwotnie przestawianie godziny miało wiązać się z oszczędnościami np. w zużyciu energii, ale nowe badania pokazują, że nie ma istotnych różnić między zużyciem w czasie zimowym i letnim.

Zmiana czasu wpływa też na nasze samopoczucie. Dwa razy w roku nasz organizm musi zmienić swoje przyzwyczajenia. Ponadto zmiana czasu stanowi też utrudnienie logistyczne. Np. w noc zmiany czasu kursujące pociągi albo zaliczają godzinne opóźnienie, albo zmuszone są zaliczyć przymusowy godzinny postój.

W Europie trwają debaty na temat zasadności zmiany czasu. Na razie jednak nie podjęto w tej sprawie żadnych wiążących decyzji, chociaż jeden z projektów zakładał, że w 2021 r. będzie ostatnia zmiana czasu, a potem kraje członkowskie będą decydować o tym czy na stałe wprowadzają czas letni czy zimowy.