Ksiądz

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ksiądz

Środa Popielcowa 17.02. inne niż wszystkie! Tych rzeczy ksiądz nie może robić!

2021-02-17 11:07

Środa Popielcowa 17 lutego będzie inna niż wszystkie. Przez pandemię Covid-19 księży obowiązują specjalne zasady. Zmianie ulega m.in. tradycja posypywania głów popiołem. Sprawdź, czego ksiądz nie może robić podczas Środy Popielcowej 2021.

Środa Popielcowa 17.02.2021

Środa Popielcowa to ważny dzień dla chrześcijan. 17 lutego oficjalnie rozpocznie się Wielki Post, który ma przygotować wiernych na Wielkanoc, czyli zmartwychwstanie Chrystusa. Zazwyczaj podczas Środy Popielcowej podczas mszy świętej ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem. W tym roku ten obrzęd będzie wyglądał inaczej!

Środa Popielcowa 17.02.: Jak będzie wyglądała msza?

Z powodu pandemii zmianie ulega obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która w tym roku przypada 17 lutego - takie zalecenie wydała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zgodnie ze wskazówkami Watykanu, ogłoszonymi we wtorek, ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć:

  • maseczkę,
  • rękawiczki
  • i wcześniej zdezynfekowane ręce.

Odstąpiono od zasady wygłaszania formuły: "Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" do każdej osoby w chwili tego obrzędu. Ma zostać ona wygłoszona od ołtarza do wszystkich wiernych, nie do każdego z osobna.

Czytaj także: Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso? [ZASADY]

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Dojarz węży, sekser i gumolog! NAJDZIWNIEJSZE zawody świata! Wiesz, co ONI ROBIĄ?!

Pytanie 1 z 10
Kim jest "Upychacz Pasażerów"?
Najczęściej kradzione samochody [Toyota, BMW, Renault] | ESKA XD - Prosto z salonu #16