potkanie Morawieckiego z Johnsonem i Dudy z szefem NATO w Łasku. Apelujemy o zaprzestanie walk ze strony rosyjskiej

i

Autor: Shutterstock potkanie Morawieckiego z Johnsonem i Dudy z szefem NATO w Łasku. "Apelujemy o zaprzestanie walk ze strony rosyjskiej"

Spotkanie Morawieckiego z Johnsonem i Dudy z szefem NATO. "Apelujemy o zaprzestanie walk ze strony rosyjskiej"

2022-03-01 12:04

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, a chwilę później w bazie lotniczej w Łasku prezydenta Andrzeja Dudy z generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

"Dzisiaj przede wszystkim chcemy tutaj, razem zamanifestować naszą solidarność z narodem ukraińskim, z Wołodymyrem Zełenskim. Bo oni tam walczą o wolność, o niepodległość Ukrainy. My wypełniamy nasze humanitarne obowiązki, zobowiązania na granicy polsko-ukraińskiej" - mówił Morawiecki podczas wspólnej konferencji z Johnsonem w Warszawie.

Zwrócił uwagę, że na granicy jest bardzo wielu uchodźców i jest im udzielane schronienie w Polsce.

"Ten proces, mając na uwadze skalę, przebiega całkiem sprawnie" - ocenił. W tym kontekście szef polskiego rządu dziękował wszystkim osobom, które się w tę pomoc angażują. "Wszystkim Polakom, którzy się angażują, wszystkim przyjaciołom z zagranicy, brytyjskim przyjaciołom, ale przede wszystkim zwyczajnym polskim rodzinom, organizacjom pozarządowym".

"Będziemy kontynuować pracę z wami i z innymi naszymi przyjaciółmi, i sojusznikami; będziemy nadal wspierać przyjaciół na Ukrainie, tak długo jak trzeba będzie, w ten czy i inny sposób" - zadeklarował Johnson.

Szef brytyjskiego rządu wyraził przekonanie, że "ten okropny konflikt, który posuwa się naprzód doprowadzi do tego, że Putin przegra".

"Jestem przekonany, że Putin musi przegrać, że nam uda się ochronić i zachować niezależność, i suwerenność demokratycznej Ukrainy" - dodał. "To jest nasz wspólny cel" - powiedział Johnson i zaprosił premiera Morawieckiego do wizyty w Londynie w przyszłym tygodniu.

Z kolei prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, rozmawiał o niezbędnych krokach, by wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

"Wszystko to, co się dzieje, wszystko co obserwujemy, wszystko o czym mówiliśmy z sekretarzem generalnym, to wyjście pod zbliżający się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, na którym będziemy podejmowali decyzję związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki Sojuszu" – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że dzięki podejmowanym działaniom i jedności zapewnione będzie bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Europy, w tym także Polski.

"To jest dla nas wszystkich najważniejsze. Chcemy, żeby Europa rozwijała się w spokoju i pokoju. Chcemy, by nasze kraje rozwijały się w spokoju i pokoju, i dlatego tutaj jesteśmy" – zaznaczył prezydent.

Stoltenberg podkreślił, że NATO wspiera Europę w obliczu wojny w Ukrainie, podziękował Polsce za wiodącą rolę i otwarcie granic dla setek tysięcy uchodźców z Ukrainy. "Wojna toczona przez Putina wpływa na nas wszystkich, dlatego musimy okazać jedność i to że stoimy razem i bronimy nas wszystkich, wszystkich sojuszników w ramach NATO" - podkreślił.

Mówił, że właśnie w bazie wojskowej w Łasku widać solidarność w działaniu. "Widzimy myśliwce amerykańskie i polskie, które strzegą naszego Sojuszu 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu" - powiedział.

Na chwilę obecną NATO nie przewiduje wysłania wojsk na Ukrainę, a także sprzętu wojennego. Kraj na chwile obecną wspierany jest humanitarnie i finansowo.

"NATO nie szuka konfliktu z Rosją. Rosja musi natychmiast położyć kres tej wojnie, wycofać wszystkie swoje siły z Ukrainy i w dobrej wierze wejść na drogę dyplomacji. Świat stoi u boku Ukrainy, będzie wspierał Ukrainę" - zadeklarował Stoltenberg.

QUIZ. W tytule brakuje jednego wyrazu! 9/15 to plan minimum

Pytanie 1 z 15
Dwunastu gniewnych...