spis

i

Autor: Pixabay

Spis powszechny 2021: WYWIADY BEZPOŚREDNIE - do kogo przyjdą rachmistrzowie?

2021-06-25 14:32

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Spis ten jest obowiązkowy dla wszystkich. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Kto jeszcze nie dopełnił tej formalności, powinien spodziewać się wizyty rachmistrza.

Spis powszechny 2021 - wywiady bezpośrednie rozpoczęły się 23 czerwca. W związku z tym warto zadać pytanie, do kogo przyjdą rachmistrzowie? Kwestionariusz narodowego spisu powszechnego możemy wypełniać od 1 kwietnia. Całe przedsięwzięcie potrwa to do 30 września 2021. W formularzu pojawiają się pytania między innymi o obywatelstwo, narodowość i język, wyznanie, edukację, dojazdy do pracy, ilość członków rodziny czy źródła utrzymania. Przeprowadzenie spisu ma pozwolić na uzyskanie danych na temat aktualnej sytuacji demograficznej i społecznej w Polsce. Wzięcie udziału w tym wielkim badaniu jest dla wszystkich obowiązkowe, a główną metodą badania jest wypełnienie formularzu online. Wiele osób wciąż jednak nie wzięło udziału w spisie. Czy powinny czekać na rachmistrzów?

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem wsi Piaski, która jest częścią jego rodzinnej Bobrówki

Wywiady bezpośrednie - jak się odbywają?

Wywiad bezpośredni był przed laty główną formą przeprowadzania spisu powszechnego. Od ostatniego wiele się jednak zmieniło. Wraz z upowszechnieniem się internetu w polskich domach, przygotowano formularze do wypełnienia online. Nie znaczy to jednak, że całkowicie zrezygnowano z rachmistrzów. Każdemu, kogo odwiedzą, zostanie zadany ten sam zestaw pytań, który znaleźć można w formularzu internetowym. Wywiady bezpośrednie odbywać się będą z zachowaniem obowiązujących standardów sanitarnych.

Sonda
W jaki sposób poddasz się Spisowi Powszechnemu?

Do kogo przyjdą rachmistrzowie?

Na początku GUS zapewniał, że wywiady bezpośrednie mogłyby się odbyć we wrześniu, o ile w ogóle byłyby potrzebne. Okazało się jednak, że do mniej więcej połowy czerwca udział w spisie powszechnym 2021 wzięło zaledwie około 30% wszystkich związanych obowiązkiem wypełnienia formularzów. Stąd też konieczność skorzystania z pomocy rachmistrzów. Skontaktują się oni z osobami które:

  • nie spisały się przez Internet
  • nie spisały się przez infolinię
  • nie spisały się w wywiadzie telefonicznym.

Oczywiście wciąż jeszcze można skorzystać z powyższych opcji i uniknąć wizyty rachmistrza w miejscu zamieszkania.