SPIS POWSZECHNY ONLINE - jak wypełnić przez internet?

i

Autor: canva.com Tłum ludzi

SPIS POWSZECHNY ONLINE - jak wypełnić przez internet?

2021-04-01 9:36

Rusza spis powszechny 2021! Ostatni raz takie przedsięwzięcie organizowano dziesięć lat temu. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Dziś na pytania w spisie odpowiadać będziemy przez internet. Jak to zrobić? Dowiedzcie się tego z naszego artykułu.

Spis powszechny online- jak wypełnić przez internet? To pytanie zadają dziś sobie wszyscy Polacy. 1 kwietnia 2021 wystartował powszechny spis ludności. Mieszkańcy i mieszkanki naszego kraju będą odpowiadali na zawarte w nim pytania do 30 września 2021. Ostatni raz spis powszechny w Polsce organizowano w 2011 roku. W formularzu pojawiły się wówczas pytania między innymi o obywatelstwo, narodowość i język, wyznanie, edukacja, dojazdy do pracy czy źródła utrzymania. W tym roku będziemy udzielać odpowiedzi na podobne zagadnienia. Sporą zmianą jest natomiast forma wypełniania formularzu. Możemy to zrobić całkowicie przez internet. To duże ułatwienie w czasie, gdy panuje pandemia koronawirusa, a przez Polskę przetacza się trzecia fala COVID-19. Pamiętajmy, że udział w spisie jest obowiązkowy. Koniecznie trzeba się wiec dowiedzieć, jak wziąć udział w powszechnym spisie ludności przez internet. Na szczęście jest to proste. Szczegółową instrukcję krok po kroku znajdziecie w dalszej części artykułu.

Strażnicy miejscy vs. mieszkaniec jedzący hot doga!

Spis powszechny przez internet - jak i gdzie wypełnić?

Obowiązkową formą wypełnienia spisu ludności 2021 dla wszystkich Polek i Polaków  jest tzw. "samospis internetowy". Pod tą nazwą kryje się po prostu spis online. Jak to zrobić?

Spis powszechny 2021 wypełniamy za pośrednictwem strony spis.gov.pl. Uruchomiono tam specjalną aplikacje dającą możliwość uzupełnienia kwestionariusza. Logujemy się za pomocą profilu zaufanego (profil zaufany powiązany jest najczęściej z naszym kontem w bankowości elektronicznej). Jeśli nie posiadamy profilu zaufanego, korzystamy z numeru PESEL i nazwiska rodowego.

Po zalogowaniu wyświetla się nam właściwy kwestionariusz spisu powszechnego. Jego wypełnienie zajmuje kilkanaście minut (postęp widzimy na wskaźniku w lewym dolnym rogu). Spis możne wypełnić każdy z osobna, ale możliwe jest też uzupełnienie danych dla całej rodziny. W takim wypadku należy przypisać jej członków do wypełnianego formularza.

Spis powszechny 2021 - metody uzupełniające

Jeśli nie możemy wypełnić spisu powszechnego przez internet, korzystamy z form uzupełniających. Przez telefon pod numerem 22 279 99 99 lub bezpośrednio w dowolnej placówce urzędu statystycznego