Słowo DEKADY wybrane! Jakie wyrazy dominowały i zachwycały w ciągu ostatnich 10 lat?

2021-01-05 13:41 a.d.
Słowo DEKADY wybrane! Jakie wyrazy dominowały i zachwycały w ciągu ostatnich 10 lat?
Autor: Canva.com Słowo DEKADY wybrane! Jakie wyrazy dominowały i zachwycały w ciągu ostatnich 10 lat?

Słowo Roku 2020 wybrano 5 stycznia. Zwyciężył 'koronawirus', który nie miał sobie równych. Choć zdominował on popularny plebiscyty na całym świecie, to jak twierdzi prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego zasiadający w kapitule, w Polsce popularności słowa sprzyja jego budowa. To jednak nie wszystko. Poznaliśmy również trzy słowa DEKADY!

Słowo DEKADY wybrane! Jakie wyrazy dominowały i zachwycały w ciągu ostatnich 10 lat? Słowo Roku 2020 to nie wszystko. 5 stycznia poznaliśmy wyniki popularnego od dekady plebiscytu. Kapituła Uniwersytetu Warszawskiego, językoznawcy i internauci w głosowaniu zdecydowali o tym, co zostanie nowym słowem roku. Rok 2020 był wyjątkowy, a zatem ujawniono również trzy słowa, które największą popularnością cieszyły się w ciągu ostatnich 10 lat. Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie... 500 plus! Jesteście zaskoczeni? Kolejne miejsca również powiązane są ściśle z polityką, kulturą i światopoglądami Polaków.

Słowo Dekady 2020 - jakich słów używaliśmy przez ostatnie 10 lat?

Słowo 500 plus było wyrażeniem roku 2016 i to ono w całej historii otrzymało najwięcej głosów internautów. Drugie miejsce należy do skrótowca: LGBT. Na trzecim miejscu jest natomiast słowo... konstytucja. Jak łatwo zauważyć, wygrywają wyrazy, które nie tylko pojawiają się często w wyszukiwarkach internetowych, lecz również na naszych ustach podczas rozmów ze znajomymi. 

Słowo Roku 2020 - co nim zostało?

Słowem Roku zostało wyrażenie... 'KORONWIRUS'! Ciekawe było również wybranie dwóch kolejnych miejsc. Obsadzając drugi stopień podium językoznawcy i internauci zdecydowali podobnie: ci pierwsi wybrali "kobiety" a drudzy "kobietę". Jakie było miejsce trzecie? Więcej dowiecie się w tym artykule:

Słowo Roku 2020 - WYNIKI. Jakie słowo wygrało? Co oznacza słowo roku?

Horoskop na nowy rok. Sprawdź co cię czeka?
Najnowsze