Sikorski nakłada restrykcje dla rosyjskich dyplomatów

i

Autor: PAP

Wojna hybrydowa

Sikorski nakłada restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Nie będą mogli poruszać się po Polsce

2024-05-27 17:28

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Brukseli, że w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciw UE, w tym Polsce, podjął decyzję o nałożeniu restrykcji na poruszanie się dyplomatów rosyjskich po kraju.

Szef MSZ zapowiedział, że ambasada rosyjska dostanie wkrótce notę w tej sprawie.

"Będą to decyzje zarówno, jeśli chodzi o samą ambasadę, jak również personel konsularny Federacji Rosyjskiej w Polsce" - poinformował.

Dyplomaci rosyjscy będą mogli się poruszać wyłącznie w ramach Mazowsza, a konsulowie jedynie w województwach, w których urzędują. Będzie to dotyczyło dyplomatów z wyjątkiem ambasadora.

Jak dodał Sikorski, Polska nie jest jedynym krajem UE, który wprowadził tego typu ograniczenia. Inne państwa UE już mają takie przepisy.

"Liczymy, że kolejne pójdą naszym śladem” – dodał Sikorski, podkreślając, że to decyzje, które leżą w gestii państw członkowskich.

Polska zmuszona była wprowadzić ograniczenia, zwłaszcza że ma dowody na to, że państwo rosyjskie bierze udział w autoryzowaniu dywersji także na terytorium naszego kraju. Podobną kampanię Rosja prowadzi w całej Unii Europejskiej.

"W Polsce już doszło do aresztowania człowieka, który o mało co nie przeprowadził ataku dywersyjnego, a są już kolejni podejrzani. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska potraktuje to (restrykcje - PAP) jako bardzo poważny sygnał ostrzegawczy” – powiedział Sikorski.

Polityk w poniedziałek wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Rosjanie zaatakowali hipermarket w Charkowie! 12 ofiar śmiertelnych

Ppłk. Korowaj o tym gdzie Rosja może uderzyć bronią atomową