kadr z nagrania / Twitter @CoyoteEstepario

i

Autor: internet / Twitter @CoyoteEstepario

Sceny jak z apokalipsy, nad Europę nadciągają krwawe deszcze! [WIDEO]

2022-03-15 10:17

W wielu miejscach nad Europą w ostatnich dniach niebo przybrało rdzawo pomarańczową barwę. Krajobraz, jak z filmu postapokaliptycznego zaniepokoił wielu mieszkańców. Dodatkowo synoptycy przewidują jeszcze bardziej niepokojąco wyglądające zjawisko, które nazywane jest krwawymi deszczami. Czym spowodowane są te nietypowe zjawiska pogodowe? Zapraszamy do artykułu.

Czerwone niebo i krwawe deszcze nad Europą

W internecie pojawiły się niepokojące zdjęcia i filmy pokazujące rdzawe niebo, które w ostatnich dniach zaobserwować można było nad zachodnią Europą. Synoptycy przewidują, że takie nietypowe zabarwienie nieba i krwawe deszcze występować mogą od Madrytu, aż po Londyn. Co spowodowało, że niebo przybrało czerwony kolor?

Na szczęście nie jest to wina radioaktywnego skażenia tylko wynik olbrzymich ilości pustynnego pyłu, który dociera nad Europę znad Sahary. Jak podaje portal Twojapogoda.pl te nietypowe zjawisko wywołały porywiste wiatry wiejące nad północną Afryką, które uniosły w powietrze tumany saharyjskiego piasku. Obecnie pustynny pył dociera w głąb zachodniej Europy.

Najpierw czerwone niebo zaobserwować można było nad Hiszpanią i Portugalią. Saharyjski piasek zabarwia chmury i niebo o wschodzie i zachodzie Słońca. Dzieje się tak wskutek padania i załamywania się promieni słonecznych na pyle. Stężenie pyłu pustynnego w powietrzu powoduje, że promienie słoneczne zabarwiają wszystko upiorną pomarańczową poświatą.Według prognoz pogody do środy (16 marca) burza piaskowa znad Sahary będzie się rozciągając od Hiszpanii przez Francję po Wielką Brytanię i kraje Beneluksu. Ponieważ chmura pyłu przejdzie nad Europą w tym samym czasie co front atmosferyczny, który przyniesie deszcze to w wielu miejscach spaść mogą krwawe deszcze. Jak można się domyślić kolor opadów również będzie nietypowy.

Zabarwione na rdzawy kolor opady nazywane są często krwawymi deszczami. Dzieje się tak, gdyż ziarenka piasku stają się jądrami kondensacji, na których osadzą się i połączą ze sobą krople wody, nadając im krwistą barwę. Niestety tego typu opady mają dosyć dużą wadę – brudzą. Można powiedzieć, że tego typu opady przypominają opady błota. Mieszkańcy mogą się spodziewać, że po przejściu krwawego deszczu szyby w oknach, chodniki i karoserie samochodowe będą pokryte czerwonym pyłem. Co więcej żółto-pomarańczowy piasek zabarwi krople wody na krwisty kolor, co może się skończyć tym, że niektórymi ulicami płynąć będą czerwone potoki.