W Polsce ruszają ćwiczenia rezerw. Armia planuje powołać nawet do 200 tys. osób

i

Autor: pixabay.com

W Polsce ruszają ćwiczenia rezerw. Armia planuje powołać nawet do 200 tys. osób

2022-03-17 6:57

W kwietniu rozpoczną się szkolenia dla rezerwistów. Armia planuje powołać nawet do 200 tys. osób. Kto może spodziewać się powołania na szkolenie? Czy mają one związek z sytuacją w Ukrainie? O szczegółach pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Ćwiczenia rezerwistów będą odbywały się w całym kraju. Jak zaznacza gazeta Rzeczpospolita, wojsko nie wzywa na ćwiczenia, wysyłając SMS-y, a takie otrzymali niektórzy użytkownicy telefonów. Wynikało z nich, że powinni się natychmiast zgłosić się do WKU. Resort obrony wydał w tej sprawie alert dezinformacyjny.

Szkolenia wprawdzie ruszają w kwietniu, ale wcześniej niektórzy rezerwiści otrzymali wezwania do WKU w związku z nadaniem im przydziałów mobilizacyjnych. "Działania te są rutynowe i wynikają z bieżących potrzeb, mających na celu mobilizacyjne uzupełnienie jednostek wojskowych stanem osobowym, w ramach gromadzenia rezerw, do realizacji zadań Sił Zbrojnych RP w razie ogłoszenia mobilizacji i na czas wojny" – tłumaczy "Rz" rzecznik prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit.

ESKA LIVE - GRAMY DLA UKRAINY | Viki Gabor zaśpiewała na żywo!

Rozmówcy gazety podkreślają, że wezwania te nie są związane z wojną w Ukrainie, a plan powołań na ćwiczenia został ustalony w poprzednim roku przez szefa resortu obrony.

"Z informacji, które otrzymaliśmy ze Sztabu Generalnego WP wynika, że w tym roku zaplanowano powołanie na ćwiczenia do 200 tys. "żołnierzy rezerwy oraz osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy" (to osoby, które wcześniej nie odbyły służby wojskowej). Ta grupa obejmuje też 48 tys. osób, które chcą zaliczyć służbę przygotowawczą, a także 35 tys. ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej" - wylicza "Rz".

Podkreśla, że WKU wydaje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a intensywność szkolenia rezerwy jest uzależniona od potrzeb jednostek wojskowych, ich specyfiki oraz specjalności.

"Powołania na szkolenie mogą się spodziewać żołnierze z grupy pancerno-zmechanizowanej, logistycznej i saperskiej. Z kolei szkolenia dla kadry organizowane są głównie dla korpusu żandarmerii wojskowej, medycznego oraz obsługi prawnej. Za każdy dzień udziału w ćwiczeniu rezerwista otrzymuje świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie, np. kapitan – 184,95 zł, porucznik – 174,70 zł, sierżant – 141,80 zł, kapral – 133, 60 zł, a szeregowy – 117,13 zł. Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie – do 60 lat" - wskazuje gazeta.

Wojna rozgrywa się również online! Jak walczyć z dezinformacją? Co czujemy w obliczu zagrożenia? Włącz podcast i posłuchaj ekspertów!

Listen to "Drogowskazy" on Spreaker.