Rosjanie rozmieścili systemy rakietowe w Obwodzie Kaliningradzkim

i

Autor: Google / manhhai flickr.com Rosjanie rozmieścili systemy rakietowe w Obwodzie Kaliningradzkim

Rosyjskie systemy rakietowe blisko polskich granic - wyrzutnie na kaliningradzkim wybrzeżu

2022-06-30 9:59

Na przylądku Taran w Obwodzie Kaliningradzkim Rosjanie rozstawili swoje nowoczesne systemy rakietowe. Wyrzutnie znajdują się zaledwie około 100 kilometrów od polskiej granicy. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Rosja rozmieściła potężne rakiety na wybrzeżu Obwodu Kaliningradzkiego. Jak podaje serwis navalnews.com, powołując się na analizy zdjęć satelitarnych, na przylądku taran ustawiono systemy Bastion-P oraz Bał. Oznacza to, że jedne z najnowocześniejszych wyrzutni w arsenale Rosji stoją około 100 km od granicy z Polską. Miejsce wydaje się nieprzypadkowe. Napięte po wybuchu wojny w Ukrainie stosunki Kremla z NATO i niedawne zamknięcie przez Litwę korytarza kolejowego dla Obwodu kaliningradzkiego czynią z eksklawy punkt zapalny w relacjach między Rosją a Zachodem. Czym są systemy Bastion-P i Bał? Więcej na ich temat w dalszej części artykułu.

Samochody elektryczne vs. spalinowe? Jaka przyszłość czeka motoryzację?

Bał i Bastion-P - jakie mają przeznaczenie?

Serwis navalnews.com informuje, że ustawione na przylądku systemy to broń rozlokowywana przez Rosję w czasie wzmożonych napięć. Bał i Bastion-P to systemy przeciwokrętowe, które często rozstawiane są razem. Bał wystrzeliwuje pociski typu Switchblade (bazują na nich także ukraińskie Neptuny, za pomocą których zatopiono krążownik Moskwa). Zasięg rakiet to od 70 do 160 mil morskich.

K-300P Bastion-P może zaś trafiać cele oddalone o 190 mil morskich. To jeden z najnowocześniejszych rosyjskich systemów, które zaprojektowano w okresie zimnej wojny i do teraz udoskonalano. Z wyrzutni Bastion-P da się również wystrzeliwać pociski przeznaczone do niszczenia celów lądowych. Oba systemy korzystają z radaru wykrywania celów Monolith-B.

Rosja prowadzi wojnę nerwów

O tym, że oba systemy stacjonowały w Obwodzie kaliningradzkim, wiadomo było od dawna. Rozstawiane zostają jednak dopiero wtedy, gdy stosunki międzynarodowe Rosji stają się bardziej napięte. Obecnie wydaje się mało prawdopodobne, by Rosja użyła Bał i Bastion-P. Rozmieszczenie systemów jest raczej próbą wywarcia nacisków politycznych na NATO i Litwę. Przypomnijmy, że kraj ten zablokował niedawno trasę kolejową, którą do eksklawy dostarczano towary objęte obecnie unijnymi sankcjami.

Źródło: navalnews.com

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE