Dron

i

Autor: Cliff Street Photography flickr.com Dron (zdjęcie poglądowe)

Rosyjski dron wleciał w polską przestrzeń powietrzną - ukraińska armia: "Został zestrzelony"

2022-03-15 9:50

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu bezzałogowego w pobliżu Jaworowa. Co ważne, jak donosi strona ukraińska, dron miał wlecieć w przestrzeń powietrzną Polski. Więcej na ten temat w artykule.

W niedzielę, 13. marca rosyjskie siły powietrzne ostrzelały poligon w Jaworowie na zachodzie Ukrainy. Obiekt znajduje się zaledwie 29 kilometrów od polskiej granicy. W ataku zginęło 35 osób, a 134 odniosły rany. W ostrzelanym jaworowskim Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, oprócz Ukraińców, mieli się szkolić także cudzoziemscy ochotnicy. Według najczęściej pojawiających się w mediach opinii, Rosja w ten sposób chciała ostrzec wszystkie kraje wspierające militarnie walczącą Ukrainę. Z najnowszych informacji przekazanych przez ukraińską armię wynika, że na ostrzale agresorzy nie poprzestali. W pobliżu Jaworowa w poniedziałek, 14. marca strącony miał zostać rosyjski dron, który wcześniej naruszył przestrzeń powietrzną Polski. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Wolontariusze z całego świata pomagają uchodźcom w Przemyślu

Rosyjski dron badał skutki ostrzału w Jaworowie

Informacja o zestrzeleniu rosyjskiego drona typu Forpost została przekazana w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Przed kamerą wypowiadał się Jurij Ihnat, rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy. Wojskowy zrelacjonował wydarzenia z 14. marca. Z jego słów wynika, że Rosjanie za pomocą drona najprawdopodobniej badali skutki ostrzału w Jaworowie:

Odnotowano fakt przekroczenia granicy państwowej Ukrainy w kierunku Polski przez rosyjski bezzałogowych statek powietrzny typu Forpost. Dron okupanta okrążył poligon w Jaworowie, najwyraźniej badając skutki ostrzału w obwodzie lwowskim, następnie wdarł się na terytorium Polski, wrócił w ukraińską przestrzeń powietrzną i został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą. Szczątki są poszukiwane.

Jurij Ihnat dodał, że na terytorium Rumunii spadł bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10 służący w rosyjskich siłach zbrojnych. Jak widać, okupanci kontynuują swoje prowokacyjne działania, bez wahania wlatując w przestrzeń powietrzną państw członkowskich NATO - stwierdził rzecznik.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE