Rosyjscy radni domagają się rezygnacji Putina. Chcą oskarżyć go o zdradę stanu

i

Autor: AP Photo/Alexander Zemlianichenko/East News

Rosyjscy radni domagają się rezygnacji Putina. Chcą oskarżyć go o zdradę stanu

2022-09-12 13:46

Radni z Moskwy i Sankt Petersburga, a dokładnie 18 dzielnic tych dwóch największych miasta w Rosji domagają się rezygnacji Putina. Jak napisano w oświadczeniu: „działania prezydenta są szkodliwe dla przyszłości Rosji i jej obywateli".

Radni z 18. dzielnic Moskwy i Sankt Petersburga, czyli dwóch największych miast w Rosji podpisali oświadczenie, w którym chcą ustąpienia Władimira Putina ze stanowiska, a takie oskarżenia prezydenta o zdradę stanu. Deputowana z gminy Semenowski w Sankt Petersburgu, Ksenia Torstrem opublikowała dokument.

- My, deputowani miejscy Rosji, uważamy, że działania prezydenta W. Putina są szkodliwe dla przyszłości Rosji i jej obywateli. Żądamy ustąpienia Władimira Putina z funkcji prezydenta Federacji Rosyjskiej! - napisano w oświadczeniu.

Rosyjscy radni domagają się rezygnacji Putina. Szybka reakcja władz

Postawa radnych spotkała się z szybka reakcją władz. Portal Meduza donosi, że policja miała wezwać ich do złożenia wyjaśnień i postawić dwa zarzuty: „dyskredytowania rosyjskiej armii”, oraz „działania mające na celu zdyskredytować obecny rząd”.

Szkolenie antyterrorystyczne w ostrowskim Ekonomiku

Radni z Moskwy i Petersburga: Wszystko poszło nie tak, jak powinno

Wezwanie do ustąpienia z urzędu motywują m.in. tym, że działania Putina na stanowisku prezydenta skutkują cofnięciem Rosji do epoki zimnej wojny oraz tym, że świat znów zaczął się Rosji bać z powodu grożenia przez nią użyciem broni jądrowej, a retoryka, którą posługuje się on i jego podwładni, przepełniona jest agresją. "Zbliżają się wybory i niebawem skład naszej rady się zmieni. Zajmowaliśmy swoje stanowiska przez pięć lat, przyszedł czas ustąpić miejsca nowym ludziom, z nowymi ideami i siłami” – napisali radni. 

- Badania pokazują, że w krajach, w których władza regularnie się zmienia, ludzie żyją średnio dłużej i lepiej, niż w tych, w których przywódca odchodzi ze stanowiska jedynie nogami do przodu. Przeprowadził pan dobre reformy podczas swojej pierwszej i częściowo w trakcie drugiej kadencji, lecz potem wszystko poszło nie tak, jak powinno: PKB nie podwoił się, wynagrodzenie minimalne nie wzrosło do zakładanych wskaźników, z Rosji masowo wyjeżdżają ludzie mądrzy i pracowici, o obiecanej stabilizacji już zapomnieliśmy” – napisali radni. 

Jak dodano: W związku z powyższym prosimy o ustąpienie z zajmowanego stanowiska w związku z tym, że pana poglądy i model zarządzania są beznadziejnie przestarzałe i stoją na przeszkodzie rozwoju Rosji i jej potencjału ludzkiego –  przekazano w swoim wystąpieniu deputowani dzielnicy Łomonosowskiej.

Listen to "Rosja - naród wychowany w uniwesytecie zginania karku - Krystyna KURCZAB-REDLICH [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.