Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Rosjanie znaleźli sposób na obejście TYCH sankcji. Jaka będzie reakcja zachodnich firm?

2022-03-25 10:11

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę zaczynają być coraz bardziej odczuwalne dla mieszkańców tego kraju. Wiele firm wycofało się z Rosji, inne tymczasowo zawiesiły tam swoją działalność. Kartami płatniczymi Visa i MasterCard wydanymi w Rosji można zapłacić za usługi tylko z Rosji co może być problematyczne, jeśli chce się opłacić zakupy online. Jak Rosjanie obchodzą tą sankcję? Zapraszamy do artykułu.

Rosjanie znaleźli sposób na obejście sankcji

Firmy Visa i MasterCard na początku marca zawiesiły działalność w Rosji. W praktyce oznacza to, że karty wydane przez rosyjskie banki nie działają poza granicami tego kraju, a karty wydane poza jej granicami są bezużyteczne w Rosji, a przynajmniej do płatności u lokalnych usługodawców i wypłat z bankomatów.

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję zaczynają być coraz bardziej odczuwalne dla Rosjan. Jak można było się domyślić obywatele tego kraju już zaczynają wymyślać sposoby na obejście części z nich. Jak informuje portal Nexta na swoim Twitterze, Rosjanie znaleźli sposób na obejście sankcji nałożonych przez te firmy.

Sposób na nie znalazły rosyjskie biura podróży, które w swojej ofercie zamieściły "wycieczki zagraniczne", m.in. do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu. W ofercie wycieczki nie chodzi o zwiedzanie. W cenie 230 USD za osobę otrzymuje się zakwaterowanie na dwie noce w lokalnym hotelu, transfery, ubezpieczenie turystyczne i co najważniejsze obecność przedstawiciela firmy podczas w banku, który pomoże turyście w przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz zamówi usługi kurierskie. Po co?

W Uzbekistanie nie obowiązują sankcje, więc Rosjanie, zdobywając tamtejsze karty Visa i MasterCard, nie odczują żadnych zmian w związku z nałożonymi przez te firmy ograniczeniami. Jaka będzie reakcja obu firm na takie zachowanie? Czy obie organizacje zajmujące się wydawaniem kart zareagują wprowadzeniem blokad w Uzbekistanie i innych krajach przychylnych polityce Rosji?