Wielu młodych Rosjan nie chce umierać na Ukrainie podczas specjalnej operacji wojskowej

i

Autor: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News Wielu młodych Rosjan nie chce umierać na Ukrainie podczas "specjalnej operacji wojskowej"

Rosjanie uciekają z kraju. "Putin to morderca; wysyła nas na wojnę, której nie chcemy"

2022-09-21 19:50

Putin to morderca, który wysyła nas na wojnę, której wcale nie chcemy - mówią cytowani przez telewizję Nova przybywający w środę, 21 września do Serbii Rosjanie.

Na znajdujące się w pobliżu Belgradu lotnisko Nikoli Tesli przyleciał w środę, 21 września z Moskwy samolot z osobami uciekającymi przed ogłoszoną w Rosji częściową mobilizacją. Jak relacjonuje serbska telewizja, większość przybyłych Rosjan zamieszka z rodzinami lub znajomymi, którzy schronienie w stolicy Serbii znaleźli na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Mój mąż został w Rosji, wielu moim znajomym i generalnie młodym mężczyznom wysłane zostały wezwania do wojska - powiedziała w rozmowie z Novą Julia.

"Jestem przerażona i smutna, ponieważ rosyjskie władze prowadzą błędną politykę. Ukraińcom potrzebna jest wolność, modlę się o koniec wojny" - przyznała Irina. Wezwała do zatrzymania Putina - "niebezpiecznego mordercy". "To jest po prostu osoba zła; jestem pewna, że w ogóle nie zależy mu na własnym narodzie" - dodała.

Dziennikarze serbskiej telewizji wskazali, że wielu z przybyłych do Serbii Rosjan - z powodu strachu i chęci zapomnienia o wojnie - odmówiło wypowiedzi przed kamerami. "Było w nich widać strach, były łzy, ale i niechęć do Putina" - ocenili relacjonujący przylot Rosjan reporterzy.

Przypomnijmy, że 21 września rano prezydent Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację. Zaciąg ma objąć rezerwistów i ludzi, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe. Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że mobilizacja obejmie 300 tys. osób. "Ponad 600 osób zatrzymano w Rosji na akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą" - podała organizacja OWD-Info.

Na pięć dni tramwajarze wyłączą ogrzewanie i ciepłą wodę. Dramat mieszkańców ulicy Gagarina

QUIZ czy można Ci zaufać? Jesteś godzien zaufania?

Pytanie 1 z 9
Przyjaciółka zdradza Ci swój wielki sekret. Co robisz?