wojna w Ukrainie

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Rosjanie zbombardowali Sumy i Ochtyrkę. RELACJA na ŻYWO 8.03. [FOTO, WIDEO]

2022-03-08 6:07

To już kolejny dzień wojny w Ukrainie. Od czwartku 24 lutego nasi sąsiedzi bohatersko stawiają czoła rosyjskiemu atakowi. To, co według słów prezydenta Rosji Władimira Putina miało być "specjalną operacją wojskową w Donbasie", okazało się inwazją przeprowadzoną na wielką skalę. Co się dzieje w Ukrainie? Na ESKA.pl znajdziecie relacje na żywo.

Spis treści

 1. Wojna w Ukrainie: Co się dzieje? Ile potrwa?
 2. Wojna w Ukrainie - RELACJA NA ŻYWO

Wojna w Ukrainie: Co się dzieje? Ile potrwa?

 • W czwartek, 24 lutego, wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy,
 • Mimo ogromnej przewagi przeciwnika, ukraińska armia bohatersko stawiła czoła najeźdźcy,
 • Od początku inwazji, Rosjanie nie poczynili dużych postępów,
 • Opór Rosjanom - poza regularnymi siłami zbrojnymi - stawiają również cywile,
 • Strona ukraińska donosi o tysiącach zabitych i rannych żołnierzy agresora. Bilans ofiar znajdziesz >>TUTAJ<<
 • Ogromne są również straty w rosyjskim sprzęcie,
 • Zachód solidarnie zareagował nałożeniem ostrych sankcji na Rosję,
 • Do Ukrainy z całego świata płynie wsparcie - finansowe oraz materiałowe.

Wojna w Ukrainie - RELACJA NA ŻYWO

Pamiętaj, że relacja jest na bieżąco aktualizowana, więc artykuł może wymagać odświeżenia. Aby to zrobić, kliknij F5 lub >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Relacja live 8.03

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

21:04

Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie; nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny - powiedział we wtorek w Oslo premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

20:54

Około 5000 cywilów zostało ewakuowanych z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy we wtorek w ramach tymczasowego zawieszenia broni - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

20:45

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską i gotowa jest zwiększyć dla niej wsparcie wojskowe, jeśli będzie to potrzebne - przekazało we wtorek jego biuro po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

20:44

Ukraiński okręt patrolowy Słowiańsk został zatopiony przez siły rosyjskie – poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy w wiadomości zamieszczonej na Facebooku.

20:44

"Podtrzymuje stały dialog z prezydentem Emmanuelem Macronem. Omówiliśmy realizację porozumień dotyczących korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności i dostarczania niezbędnych artykułów" - napisał Zełenski.

20:18

Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla - powiedział we wtorek w Oslo premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

19:55

- Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

19:47

Państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych – poinformował we wtorek ukraiński Deputowany Dawyd Arachamia.

19:25

Rosyjscy jeńcy wojenni, wzięci do niewoli podczas inwazji Rosji na Ukrainę, będą traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a później będą pracować na rzecz odbudowy ukraińskiej gospodarki - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

"Wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie daje nam Konwencja Genewska w tym zakresie. To znaczy wykorzystanie siły roboczej itp. Wszyscy ci ludzie będą później pracować nad odbudową gospodarki Ukrainy" – powiedział wiceminister.

19:20

W ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów - napisał we wtorek na Facebooku Serhij Bolwinow, szef departamentu śledczego komendy obwodowej policji w Charkowie. Dodał, że w regionie od początku konfliktu zginęło 170 cywilów.

19:12

Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili przyłączył się do zagranicznych ochotników, walczących na Ukrainie z Rosją - podało we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

19:01

Reuters: McDonald's poinformował, że po inwazji Rosji na Ukrainę tymczasowo zamknie swoje restauracje i wstrzyma wszystkie prowadzone operacje w Rosji.

19:00

Charków jest w pełni kontrolowany przez Siły Zbrojne Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

18:48

Kwiaciarnie w Kijowie są zamknięte od pierwszego dnia wojny. We wtorek cześć z nich się otworzyła i mężczyźni mogli kupić kwiaty dla kobiet. W niektórych kijowskich kwiaciarniach każda wchodząca kobieta dostawała przy wejściu kwiaty w prezencie.

 Sytuacja w Kijowie jest stabilna. Rosyjskie siły nasiliły we wtorek ostrzał miasta.

Do Polski przybyło 1,25 mln uchodźców z Ukrainy; tylko we wtorek, do godz. 15 granicę ukraińsko-polską przekroczyło 78,5 tysiąca osób - podała Straż Graniczna. Wtorek to trzynasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

18:46

18:42

- Fragmenty rosyjskiej rakiety Kalibr, zestrzelonej przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, trafiły w magazyny celne pod Kijowem, wywołując pożar – poinformowało we wtorek Radio Swoboda.

- Trwa obecnie akcja ratunkowa. Informacji o ofiarach na razie nie ma – podała policja na Twitterze, zamieszczając film pokazujący płonące magazyny.

18:46

ONZ zaprzeczyła we wtorek medialnym doniesieniom, jakoby zakazała swoim pracownikom używania takich słów, jak "wojna", czy "inwazja" na określenie rosyjskiego ataku na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform.

18:21

Trwa ewakuacja cywilów z Irpienia (północny zachód od Kijowa) i dotąd uratowano już prawie 3 tys. osób – poinformowały we wtorek ukraińskie służby ratunkowe na Telegramie.

18:07

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji - poinformował we wtorek brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Dostawy z Rosji pokrywają obecnie 8 proc. brytyjskiego popytu na ropę.

18:00

Trwa poruszające wystąpienie prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski opowiada, jak naprawdę wygląda wojna.

17:57

- Tempo natarcia sił rosyjskich na terytorium Ukrainy znacznie spadło – oświadczył we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz na briefingu.

Obecnie na niektórych kierunkach, na których wcześniej nacierali, (żołnierze rosyjscy) zostali praktycznie zatrzymani. Siły, które nadal posuwają się do przodu, robią to małymi grupami, przeprowadzają wcześniej zwiad i nie stanowią istotnego zagrożenia w tych miejscach, które wymieniają w swoich komunikatach informacyjnych” – oznajmił Arestowycz.

Dodał, że trwają działania obronne w Kijowie, Sumach, Czernihowie, Mikołajowie i Zaporożu. Według niego „heroicznie trzymają się” też Charków i Ochtyrka.

17:48

Organizacja Narodów Zjednoczonych miała zakazać swoim pracownikom w rozesłanym w poniedziałek mailu używania takich słów, jak "wojna", czy "inwazja" na określenie rosyjskiego najazdu na Ukrainę - podał we wtorek na swojej stronie internetowej dubliński dziennik "Irish Times". Szef MSZ Ukrainy: nie do wiary.

17:40

Joe Biden ogłosił embargo na rosyjski gaz i ropę. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

17:25

Rozpoczęła się konferencja prasowa Joe Bidena. Prezydent USA poinformował o rezygnacji z rosyjskiej ropy.

17:23

- W obwodzie Czernihowa 6 cywilów zostało wysadzonych w powietrze przez minę przeciwpiechotną – powiedziała Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Lyudmila Denisova.

17:20

- 61 szpitali na Ukrainie nie działa z powodu ataków sił rosyjskich - powiedział we wtorek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko, cytowany przez agencję Reutera.

17:05

Około 130 tys. obywateli krajów trzecich już wjechało do Unii Europejskiej z Ukrainy, w tym tysiące Hindusów, Nigeryjczyków i obywateli Turcji. Nie wierzcie w kłamstwa Putina. Jeśli uciekasz przed wojną Putina, jesteś mile widziany w Unii Europejskiej - mówiła podczas debaty w PE unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

16:50

Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje rozkazy bombardowania infrastruktury cywilnej i dzielnic mieszkalnych - poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

16:59

- Wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz wspólna odpowiedzi UE na rosyjską inwazję na Ukrainę, w tym intensyfikacja działań sankcyjnych względem Rosji były głównymi tematami wtorkowej rozmowy szefów MSZ Polski i Belgii Zbigniewa Raua i Sophie Wilmes - poinformowało polskie MSZ.

17:00

Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Rydze.

16:50

Wybuch miny w pobliżu Czernihowa zabił trzy osoby i zranił troje dzieci - poinformowała we wtorek francuska agencja AFP, powołując się na ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową.

16:07

Brazylijski minister spraw zagranicznych Carlos Franca oświadczył we wtorek, że jego kraj chce pomóc zaprowadzić pokój na Ukrainie, ale nie potępił rosyjskiej inwazji, argumentując, że Brazylia nie stanie po żadnej ze stron konfliktu.

16:05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftali Benetem na temat pośrednictwa tego kraju w rozmowach z Rosją. Poinformował o tym na Twitterze.

15:59

- Rosjanie próbowali wedrzeć się do miasta korytarzem humanitarnym w trakcie ewakuacji ludności cywilnej - poinformowały we wtorek na Telegramie władze Mariupola. - Po raz kolejny okupant zademonstrował swoją podłość (...). Umowy z okupantem nie mają sensu i mogą prowadzić do jeszcze większej liczby niewinnych ofiar - napisano.

15:51

Circle K zawiesza działalność w Rosji - poinformował we wtorek właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. Firma przekaże 1,5 mln dol. na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża i uruchomiła globalną akcję zebrania kolejnych funduszy na rzecz Ukrainy.

15:39

- Rosyjscy żołnierze zachowują się jak terroryści i tchórze - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanym we wtorek na Twitterze wystąpieniu.

- W ciągu 11 dni rosyjscy okupanci zniszczyli ponad 200 ukraińskich szkół, 34 szpitale, ponad 1500 budynków mieszkalnych. Wiemy już, że 38 ukraińskich dzieci zostało zamordowanych. Potwierdzono, że ogółem ponad 400 cywilów zostało zabitych, a ponad 800 rannych. Te dane są z pewnością niepełne - powiedział Reznikow.

15:35

- Rosjanie zniszczyli centralny szpital w Iziumie, 45-tysięcznym mieście w obwodzie Charkowskim - poinformował we wtorek w serwisie Facebook zastępca burmistrza Wołodymyr Macokin. - To izba przyjęć naszego centralnego szpitala miejskiego. Prawdopodobnie kolejna tajna baza NATO - ironizował Macokin we wpisie, do którego jest dołączone nagranie i zdjęcia zniszczonych budynków. - Pacjenci wydostawali się spod gruzów, jak kto mógł - dodał.

15:32

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało we wtorek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 474 cywilów oraz 861 osób rannych, od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

15:20

Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA - powiedział senator Demokratów Chris Coons w wywiadzie dla CNN. Podobne informacje podały inne media. Według Bloomberga do akcji nie włączą się państwa europejskie.

15:16

Przed barykadami chroniącymi budynek Opery w Odessie odegrano utwór: "Don't worry, be happy"

15:16

15:08

Wciąż widoczne są oznaki gotowości kierownictwa wojskowo-politycznego Białorusi do możliwego udziału ich sił zbrojnych w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku. "Dokonano częściowego przegrupowania sił lądowych i wojsk operacji specjalnych"

14:50

14:50

Oddziały 25. samodzielnej brygady zmechanizowanej 6. armii rosyjskiej odniosły dotkliwe straty w rejonie Charkowa i cofnęły się na terytorium Rosji, by odzyskać zdolności do walki - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Sztab ocenia, że wojska rosyjskie nadal podejmują wysiłki, by skoncentrować się na stworzeniu warunków do zajęcia Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola i Mikołajewa. Próbują też osiągnąć granice administracyjne dwóch regionów na wschodzie Ukrainy: obwodu donieckiego i ługańskiego.

Sztab zwraca też uwagę na "częściowe przegrupowanie" wojsk lądowych armii białoruskiej. W obwodzie brzeskim, w rejonie granicy z Ukrainą i na Polesu znajdują się oddziały w stanie gotowości bojowej.

14:42

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) umieściła na Telegramie nagranie, na którym dwóch mężczyzn, określonych jako schwytani rosyjscy żołnierze, opowiada o zbrodniach wojennych dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie i wzywa rodaków, aby nie wierzyli propagandzie.

14:42

14:35

W Petersburgu kobiety protestowały przeciwko wojnie

14:35

14:10

Liczba uchodźców z Ukrainy w Niemczech stale rośnie; od początku rosyjskiej inwazji niemiecka policja federalna potwierdziła przybycie ponad 64,6 tys. uchodźców wojennych – poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.

14:01

13:54

13:53

Protesty przeciwko rosyjskiej okupacji w obwodzie chersońskim

13:53

13:50

Na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, na terytorium Rosji zablokowano "Wot Tak", redagowany po rosyjsku portal Biełsat TV skierowany do odbiorców na przestrzeni postsowieckiej - poinformował PAP główny specjalista ds. promocji Biełsat TV Miłosz M. Dobrzyński.

Jak wyjaśniono, "urzędnicy Roskomnadzoru (Federalnej Służby ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i mediów) decyzję o zablokowaniu strony podjęli już 24 lutego, jednak wykonano ją dopiero we wtorek".

13:23

Rosyjskie siły na Ukrainie są coraz bardziej zdesperowane, co przejawia się "podwajaniem przez nie brutalności" - ocenił we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnej partii broni i sprzętu wojskowego. - Rosja nadal nie posuwa się naprzód, to już 13. dzień. Kolumna północna, o której często mówiliśmy, nadal jest unieruchomiona, naprawdę unieruchomiona, to znaczy: nie posuwa się naprzód - mówił Wallace w rozmowie z BBC News.

13:07

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w dwunastej dobie od rozpoczęcia agresji wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia, jednakże wciąż kontynuują je na wszystkich kierunkach, zaś armia ukraińska prowadzi skuteczne działania obronne zadając przeciwnikowi znaczne straty - informuje w analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

Jak piszą w komentarzu po 12 dniach walk na Ukrainie Piotr Żochowski i Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich, wbrew treści komunikatów resortu obrony FR, wojska rosyjskie nie są w stanie złamać oporu stawianego przez siły ukraińskie.

12:59

Rosyjska kolumna wojskowa została zniszczona w obwodzie kijowskim dzięki wiadomościom o przemieszczaniu się wrogiego sprzętu, wysłanym przez Ukraińców na specjalnym oficjalnym czacie - podaje we wtorek agencja Ukrinform.

12:43

Wojna w Ukrainie będzie miała wpływ na ceny w polskich sklepach. Przez zbrojny konflikt za naszą wschodnią granicą wzrosną ceny podstawowych produktów takich jak oleje i tłuszcze, czy chociażby pieczywo. Więcej przeczytacie o cenach TUTAJ

12:30

Rosjanie szykują się do kolejnego ataku na Kijów. Sytuacja w mieście ma przypominać "ciszę przed burzą". Jak oceniają eksperci amerykańskiego Institute for the Study of War, Rosjanie przypuszczą szturm na ukraińską stolicę. Do ataku ma dojść za minimum 24, a maksymalnie za 96 godzin - wskazuje na to koncentracja wojsk na obrzeżach miasta. Jak mówi Radiu ESKA Olya Rusina, dziennikarka ukraińskiego Radia Hromadske, najtrudniejsza sytuacja jest teraz w miasteczkach po północnym zachodzie Kijowa - w Buczy i Hostomelu.

12:22

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.

12:19

Tłumy na dworcu kolejowym w Kijowie

12:19

12:03

Rosja przetrzymuje 300 tys. cywilów jako zakładników w Mariupolu, uniemożliwia humanitarną ewakuację pomimo porozumień z mediacją MKCK. Jedno dziecko zmarło wczoraj z powodu odwodnienia. Wzywam wszystkie państwa, aby publicznie domagały się: ROSJA, WYPUŚĆ LUDZI! - podał Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy.

12:03

11:56

Jak podało ONZ liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln.

11:43

Rosjanie nie wypuścili ludzi z Mariupola, rozpoczęli atak w kierunku korytarza humanitarnego - poinformował we wtorek sztab Połączonej Operacji Sił Zbrojnych Ukrainy. W celu przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców Mariupola obrońcy miasta oczyścili drogi z min i usunęli zapory inżynieryjne - przekazał sztab.

- Takie działania rosyjskich nieludzi nie są niczym innym niż ludobójstwem narodu Ukrainy. Zbrodnie kremlowskich okupantów nie pozostaną bezkarne! - napisano.

Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że do Mariupola wyruszyło 30 autobusów mających wywieźć ludzi z atakowanego miasta.

11:33

Prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpi dziś podczas transmisji live przed brytyjskim parlamentem. Będzie to pierwsza taka sytuacja w historii Wielkiej Brytanii.

11:30

Drugi korytarz humanitarny został uruchomiony na odcinku Mariupol-Zaporoże - informują ukraińskie władze.

11:17

We wtorek odbyło się kolejne wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy poinformował, że w ciągu 13 dni inwazji Rosjanie stracili więcej sprzętu wojskowego niż podczas ostatnich 30 lat. Podał także tragiczne wieści z Mariupola. W wyniku odwodnienia zmarła tam dziewczynka.

10:55

Władze podają, że sytuacja w Mariupolu jest dramatyczna. - Ludzie chowają zwłoki swoich sąsiadów na podwórkach, a w związku z brakiem prądu i gazu gotują jedzenie na ogniskach. Wszystkie dzielnice są zrujnowane przez wrogi ogień - podaje mariupolska rada miejska, cytowana we wtorek przez Ukrinform.

Według niej w mieście "nie ma ulic bez rozbitych okien, zniszczonych mieszkań czy nawet budynków".

10:41

10:39

Dron Bayraktar TB2 zniszczył rosyjski system obrony przeciwlotniczej. Pojawiło się nagranie.

10:39

10:20

Ukraińska armia podaje natomiast, że do walk o Ukrainę mają ruszyć Białoruscy wolontariusze

10:20

10:05

To pierwsza wojna w historii ludzkości, gdy armia rosyjska odmawia odebrania swoich zmarłych z terenów, gdzie trwają walki - podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

10:05

9:55

Ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych podaję, że obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim. "Okupanci spowodowali humanitarną katastrofę". Jak podają służby, Rosjanie prowadzą ostrzał budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury.

Służby alarmują, że Rosjanie blokują wszystkie możliwe szlaki dostawy wody, jedzenia i leków.

Ewakuacji wymaga ok. 4,4 tys. ludzi, którzy przebywają w piwnicach.

9:45

Z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. ludzi - poinformował we wtorek szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Charków to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Ukrainy.

9:40

9:40

Prezydent Czech Milos Zeman ogłosił, że Wołodymyr Zełenski został odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Białego Lwa.

9:30

9:12

Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce - powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ostrzegł jednak, że może to mieć dla Polski bezpośrednie konsekwencje.

9:18

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała we wtorek, że w Sumach cywile powinni w godzinach rannych zacząć opuszczać to miasto poprzez korytarz humanitarny do Połtawy, uzgodniony ze stroną rosyjską.

9:10

Jak obecnie wygląda sytuacji w Kijowie?Miasto nie jest odcięte, ale z dostawami nie jest dobrze, pojawiają się pojedynczy przedsiębiorcy owocowo-warzywni, którzy dostarczają owoce i warzywa na własną rękę, niektóre warzywniaki są dobrze zaopatrzone. W dużych sklepach jest problem z warzywami, po świeże mięso stoją kolejki. Jest problem z lekami, bo nie widziałem otwartej apteki od jakiegoś czasu, choć działa pogotowie ratunkowe i tam można leki otrzymać. Jest łączność, światło, ciepła woda, więc pod tym względem jest dobrzepowiedział we wtorek ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

Stwierdził także, że Kijów wygląda na wyludniony i w jego opinii większość mieszkańców mogła opuścić miasto.

9:05

Siły rosyjskie wysadziły mosty na Dońcu w mieście Izium we wschodniej Ukrainie; lokalna ludność potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, ale Rosjanom jak dotąd nie udało się zająć miasta - podaje we wtorek Ukrainska Prawda.

8:50

Od 24 lutego do 7 marca zginęło prawie 12 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - podały we wtorek ukraińskie siły lądowe.

8:40

Co najmniej 18 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło w poniedziałek w rosyjskim bombardowaniu bloków mieszkalnych w mieście Sumy na północy Ukrainy - przekazał we wtorek doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Ostrzegł, że liczba ofiar najpewniej wzrośnie.

8:30

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w poniedziałek przed północą projekt ustawy o przestępczości gospodarczej, która ma zwiększyć możliwości rządu w zakresie ścigania rosyjskich oligarchów. Projekt trafi teraz do Izby Lordów i, jak się oczekuje, wejdzie w życie w ciągu kilku dni.

8:25

Sztab generalny armii ukraińskiej zaapelował we wtorek do obywateli, by wszelkie informacje sprawdzali w oficjalnych źródłach, zanim powielą je w mediach społecznościowych. "Wróg chce zasiać wśród nas panikę" - ostrzegł sztab na Facebooku.

8:15

Władimir Putin, Rosjanie mordują niewinnych ludzi, zniszczmy tę jego machinę wojenną, która pozwala mu mordować niewinnych ludzi - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to cel podstawowy jego wtorkowych i środowych rozmów w Londynie, Oslo oraz Wiedniu.

8:10

8:00

Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

7:55

Efekt bombardowania Charkowa. Nie żyją cztery osoby.

7:39

Cztery osoby cywilne zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformowały we wtorek ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

7:24

Wojska rosyjskie na Ukrainie kontynuują ofensywę, ale tempo ich przesuwania się znacznie spadło - przekazał we wtorek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie zamieszczonym na Facebooku. Czytaj więcej.

7:01

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy odbędzie się 10 marca w Turcji.

6:56

Tak wygląda najnowsza okładka magazynu New Yorker.

6:36

Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom podkijowskiej Buczy wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice - powiedział mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda.

6:20

Pod Charkowem zginął rosyjski generał major Witalij Gierasimow, szef sztabu 41 armii - podaje agencja Ukrinform.

6:00

Prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

5:50

Sekretarz prasowy amerykańskiego Departamentu Stanu, zarzuca na Twitterze kłamstwo rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Ławrowowi.

5:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju, w celu wzmocnienia armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformowała we wtorek nad ranem agencja Ukrinform.

5:21

Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek miasta Sumy i Ochtyrka zabijając co najmniej 14 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Wśród ofiar są dzieci - przekazały miejscowe władze.

Relacja live 7.03

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

20:59

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała w poniedziałek, że kontrakty wszystkich zagranicznych zawodników oraz trenerów w Rosji i Ukrainie zostaną zawieszone do 30 czerwca.

20:47

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili w poniedziałek uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.

20:38

Francuski tygodnik "L'Obs" podaje w poniedziałek, że wraz z zespołem niezależnych dziennikarzy zidentyfikował we Francji około 60 nieruchomości rosyjskich oligarchów, wartych co najmniej 350 mln euro. Część z nich może zostać zajęta w ramach sankcji UE.

20:28

Samolot byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odleciał w poniedziałek wieczorem z Mińska, gdzie wcześniej tego dnia przybył z Moskwy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na własne źródła.

20:19

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział w poniedziałek we Lwowie, że kraj w wyniku inwazji Rosji poniósł do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 mld dolarów.

20:17

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że Europa nie może z dnia na dzień zrezygnować z używania rosyjskiej ropy i gazu, a odejście od nich powinno być skoordynowane przez wszystkie kraje.

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera szereg rozwiązań, które umożliwią przebywającym w Polsce Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług - poinformowała w środę Cyfryzacja KPRM. Uchodźcy otrzymają m.in. możliwość założenia Profilu Zaufanego.

19:44

Unia rozpoczęła w poniedziałek procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - poinformowała sprawująca obecnie prezydencję Rady UE Francja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie jego kraju do Wspólnoty 28 lutego.

19:34

Popieram utworzenie specjalnego trybunału, który miałby ukarać przywódców Federacji Rosyjskiej za agresję na Ukrainę - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

19:32

- Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do ludności cywilnej Ukrainy - napisała w poniedziałek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Ukraińskie służby, podając informacje o rzekomych instrukcjach przekazanych Rosjanom, powołały się na zeznania pojmanego żołnierza rosyjskiej armii. "Pierwszego dnia wojny jego oddział otrzymał rozkaz okrążenia Charkowa i rozstrzelania próbujących uciec cywilów" - napisało SBU

19.30

Broniący Mariupola żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej i pułku Azow, zniszczyli w poniedziałek kompanię rosyjskich czołgów, sześć opancerzonych wozów bojowych i 40 agresorów - poinformował w poniedziałek na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

19.31

Na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków.

19:12

Zakończyła się trzecia tura rozmów pomiędzy Rosją a Ukrainą. - W poprawie logistyki korytarzy humanitarnych zaszły niewielkie pozytywne zmiany - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Członek delegacji podkreślił, że trwaja konsultacje dotyczące m.in. zawieszenia broni i gwarancji bezpieczeństwa.

18:53

Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha Niemcy chcą odgrywać "centralną rolę" w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla osób z Ukrainy. Niemcy przygotowują się do przyjęcia osób ciężko rannych i ciężko chorych, np. ukraińskich pacjentów cierpiących na raka - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Zeit".

18:51

Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy, zamieszczony na komunikatorze Telegram

18:50

Wojska rosyjskie planują zintensyfikować naloty na duże miasta i infrastrukturę przemysłową; w tym celu na Białorusi są rozmieszczane kolejne jednostki lotnictwa - poinformował w poniedziałek po południu sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie w serwisie Facebook.

18:49

Ukraińcy przybywający na terytorium RP nie będą płacić podatku od spadków i darowizn od otrzymanej pomocy - to jedno z rozwiązań ustawy dedykowanej pomocy Ukrainie, o której poinformował resort finansów.

18:09

Międzynarodowy związek zawodowy piłkarzy (FIFPro) i organizacja World Leagues Forum (WLF) apelują do FIFA, by umożliwiła zawodnikom opuszczenie klubów rosyjskich. Według agencji Associated Press światowej federacji jednak bliżej do tymczasowego zawieszenia umów, np. do czerwca tego roku.

18:07

Ukraiński zwycięzca MasterChefa Pavlo Servetnyk z Chersonia od dnia rosyjskiej inwazji piecze za darmo chleb dla mieszkańców. W poniedziałek opowiedział PAP o życiu w mieście okupowanym przez Rosjan, zachowaniu rosyjskich żołnierzy oraz zbiórce na wypiek chleba.

18:06

Ostatnia grupa misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została ewakuowana z Ukrainy - poinformowała w poniedziałek w Wiedniu sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

17:57

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała w poniedziałek, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie - relacjonuje Interfax-Ukraina.

- Rosjanie nie chcą nawet negocjować na ten temat. Widocznie sądzą, że ciała ich personelu wojskowego nie są tego warte, by wrócić do ojczyzny i być po ludzku pochowane - dodała Wereszczuk. - Oczywiście wstrząsa nami takie okrucieństwo nawet wobec własnych ludzi. Ale to nie zatrzyma naszej armii. Jesteśmy na swojej własnej ziemi -  podkreśliła wicepremier. (P

17:54

W mieście Makarov w wyniku nalotu pocisk trafił w lokalną piekarnię.

Według danych MSW spod gruzów uratowano 5 osób, 13 osób zginęło. Według wstępnych informacji na terenie przebywało do 30 osób, więc ten bilans może się zmienić.

17:55

- Siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował szef administracji położonego na południu kraju obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Dodał, że to trzeci taki zestaw zdobyty od początku rosyjskiej inwazji, a uzbrojenie zostanie zniszczone.

- W ciągu 10 dni od rozpoczęcia wojny, zneutralizowaliśmy trzeci system Pancyr. Teraz zostanie zniszczony - przekazał Kim w opublikowanym na Telegramie nagraniu

Pancyr-S1 to przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy. Na wyposażenie armii rosyjskiej wszedł w latach 90. W jego skład wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 mm oraz dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Rosjanie reklamowali go jako sprzęt skuteczny przy zwalczaniu dronów.

17:52

W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej - poinformował mer miasta Iwan Fedorow w nagraniu na Facebooku.

17:46

Ukraińscy żołnierze zniszczyli duży konwój ciężarówek z paliwem dla rosyjskiej armii.

17:37

PLL LOT obniża ceny biletów dla dorosłych pasażerów z Ukrainy - poinformował narodowy przewoźnik. Dodał, że oferta dotyczy podróży z Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji i będzie ważna do 31 maja br.

17:30

W najbliższych dniach szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z szefami MSZ Belgii, Norwegii i Brazylii; w niedzielę będzie w Nowym Jorku uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - poinformował  rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

17:32

Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w roku 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie - kierunki budownictwo i transport w j. ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.

17:23

Do tej pory do polskich szkół w całym kraju zgłoszono dwa, trzy tysiące dzieci z Ukrainy, ale spodziewamy się, że w najbliższych dniach będą to już dziesiątki, setki tysięcy - powiedział w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

17:26

- Dostarczanie pomocy Ukrainie może być coraz trudniejsze w nadchodzących dniach, ale będziemy musieli znaleźć sposób, żeby to kontynuować - powiedziała w poniedziałek wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman podczas wizyty w Hiszpanii.

17:03

16:50

Brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons wyjechała z tego kraju ze względu na pogarszającą się sytuację w kwestii bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Liz Truss.

16:51

- Sytuacja pod Kijowem jest trudna, panuje kryzys humanitarny - podało w poniedziałek MSW Ukrainy na swoim profilu w komunikatorze Telegram.

- Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne - głosi komunikat ministerstwa.

Przekazało ono, że "nadzwyczaj trudna" jest sytuacja w Buczy, Irpieniu i Dmytrowce - miejscowościach w obwodzie kijowskim.

 

16:48

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

16:33

Jak piszą w komentarzu po 11 dniach walk na Ukrainie Piotr Żochowski i Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich , Rosjanie wprowadzają na obszar swych działań coraz więcej jednostek bezpieczeństwa wewnętrznego (głównie Rosgwardii), których aktywność ma charakter pacyfikacyjny.

16:27

Niedzielski: we współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania pozwalające m.in. na przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy wymagających długotrwałego leczenia.

16:21

Irlandzka policja aresztowała w poniedziałek kierowcę ciężarówki, który uderzył nią w bramę ambasady Rosji w Dublinie. W ostatnich dniach przed ambasadą odbywały się protesty przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak podaje irlandzka stacja RTE, najprawdopodobniej nikt nie odniósł obrażeń w wyniku tego zdarzenia.

16:13

Mieszkańcy Radomia, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie trafi wkrótce pod obrady Rady Miejskiej – poinformował na poniedziałkowym briefingu prezydent Radomia Radosław Witkowski.

16:30

16:12

Poznański magistrat uruchomił w poniedziałek wortal poświęcony wolontariatowi na rzecz osób z Ukrainy. Serwis działa pod adresem poznan.pl/wolontariat i ma służyć m.in. łączeniu wolontariuszy z organizacjami pozarządowymi pomagającymi uchodźcom.

16:10

Podkreślamy nasze zobowiązanie na rzecz obrony państw bałtyckich i wschodniej flanki NATO - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w stolicy Łotwy, Rydze.

15:54

Cafe Bergson, należące do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, organizuje naukę języka polskiego dla Ukraińców. Bezpłatne zajęcia poprowadzą Oksana i Żenia, które niegdyś były wolontariuszkami w Centrum, a obecnie wróciły tu uciekając przed wojną w swoim kraju.

15:44

15:43

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski nie opuści Kijowa, bo "to człowiek szalony, w dobrym sensie tego słowa". Jak dodał, Zełenski uważa, że powinien być "w sercu kraju".

- On się nie boi. On uważa, że powinien być wewnątrz, w sercu kraju - powiedział Podolak w wywiadzie dla znanej rosyjskiej komentatorki Julii Łatyninej. Doradca Zełenskiego był pytany o próby zamachu na prezydenta Ukrainy. Wyraził opinię, że "było ich znacznie więcej" niż dwa, o których pisały media brytyjskie. Zapewnił przy tym, że kontrwywiad "całkowicie kontroluje sytuację".

15:25

Po bezpłatną pomoc psychologiczną dla najmłodszych uchodźców można się zgłosić do punktu przy ul. Koszykowej 79b w stolicy. Uruchomiło go w poniedziałek Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, które w swojej siedzibie w podwarszawskim Zagórzu oferuje ukraińskim dzieciom i młodzieży rehabilitację psychologiczną.

15:30

W poniedziałek z podkijowskiego Irpienia ewakuowano 2 tys. osób, w tym 200 dzieci - podało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy w komunikatorze Telegram.

15:40

Po uzgodnieniach ze stroną ukraińską, wypracowaliśmy maksymalnie uproszczoną procedurę wysyłania pomocy na drugą stronę granicy - powiedział w poniedziałek na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej szef KPRM Michał Dworczyk. Z uproszczonej procedury będą mogły skorzystać ciężarówki odprawiane w Korczowej i Dorohusku.

15:25

Siły rosyjskie znów atakują lotnisko międzynarodowe w położonym na południu Ukrainy Mikołajowie - przekazał w poniedziałek szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Wcześniej informował o odbiciu przez jednostki ukraińskie lotniska z rąk Rosjan.

15:17

Od momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

15:16

Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie sumskim wzięli w poniedziałek do niewoli 14 Rosjan, których przekazano policji. Poinformowała o tym agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe policji państwowej.

15:14

Rozpoczęły się rozmowy Ukraina-Rosja, które odbywają się w Białorusi.

15:00

Na Litwę przybędzie dodatkowo 400 amerykańskich żołnierzy – poinformował w poniedziałek w Wilnie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że należy poważnie szykować się do obrony.

14:53

Członkowie ukraińskiej delegacji pojawili się w miejscu prowadzenia rozmów z Rosją.

14:45

Szereg krajów, w tym Niemcy i Holandia, sprzeciwia się przyznaniu Ukrainie statusu kandydata na członka UE - podaje Bloomberg.

14:40

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w poniedziałek „cynizm moralny i polityczny” prezydenta Władimira Putina, który oferuje mieszkańcom kilku miast Ukrainy korytarze humanitarne, aby sprowadzić ich do Rosji.

14:35

Samolot należący do byłego prezydenta Ukrainy (w latach 2010-2014) Wiktora Janukowycza wylądował na lotnisku w Mińsku.

14:26

Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.

14:23

Wskutek rosyjskich ataków na Ukrainie ponad 900 osiedli jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody; zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

14:20

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. W projekcie zawarto wiele rozwiązań, które wpłyną na życie uchodźców w Polsce. Nowe rozwiązania mają pomóc również Polakom, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uciekających przed wojną Ukraińców.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

14:10

Ukraińscy spadochroniarze zniszczyli kolumnę czołgów w rejonie Ługańska.

14:05

Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem na temat zagrożenia dla obiektów jądrowych na Ukrainie - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

14:00

W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, 70 251 osób w 36 miejscowościach częściowo lub całkowicie jest pozbawionych energii elektrycznej w związku z działaniami wojennymi - poinformował w poniedziałek na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

13:50

Rosyjskie czołgi między blokami w podkijowskim Irpieniu.

13:45

13:40

Siły ukraińskie odbiły lotnisko międzynarodowe w Mikołajowie z rąk wojsk rosyjskich – poinformował w poniedziałek w wystąpieniu telewizyjnym Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza agencja Reutera.

13:38

W wyniku niedzielnego ostrzału supermarketu w Charkowie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

13:33

Rosyjskie czołgi zajmowały pozycje pomiędzy blokami mieszkalnymi na gęsto zaludnionym obszarze na zachód od Kijowa – ustaliła w poniedziałek stacja CNN na podstawie danych geolokalizacyjnych nagrania, na którym widać ruchy rosyjskich pojazdów wojskowych.

13:31

Robert Lewandowski kończy współpracę z chińską marką Huawei.

13:30

13:25

13:20

Rzecznik Kremla poinformował, że rosyjska operacja militarna może zatrzymać się "w tej chwili”, jeśli Ukraina spełni warunki:

 • przyjmie status państwa neutralnego,
 • uzna Krym za terytorium Rosji oraz separatystyczne republiki Doniecka i Ługańska za niezależne terytoria.

13:08

W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że „rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu” – podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

13:05

13:00

Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, a na jego celowniku znalazły się również Niemcy – pisze w poniedziałek „Bild”. Jak szacują eksperci, w Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów.

12:40

Nissan zamierza wkrótce przerwać produkcję w zakładzie w Petersburgu.

12:35

Ukraińska delegacja udaje się na trzecią turę rozmów z Rosją - informację przekazał Mychajło Podoliak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

12:28

Według ukraińskich mediów tylko jedno miasto, Irpień, w pobliżu Kijowa jest aktualnie ewakuowane.

12:20

Szef MSZ Turcji: ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji spotkają się w czwartek w Antalyi - podał Reuters.

12:15

Rząd Rosji zatwierdził "listę nieprzyjaznych krajów". Są na niej m.in. USA, Wielka Brytania i Polska.

12:10

Poruszający film z apelem o zamknięcie ukraińskiej strefy powietrznej.

12:05

11:58

Boeing zawiesił zakupy tytanu z Rosji - informuje The Wall Street Journal.

11:53

System płatności American Express ogłosił, że zawiesza wszelkie operacje w Rosji w ramach protestu przeciw inwazji na Ukrainę - przekazał serwis informacyjny BBC.

11:50

Negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 (godz. 13 w Polsce), ale możliwe, że będą przełożone „z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej” – podała agencja Ukrinform.

11:43

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiadomił w poniedziałek, że w pobliżu ukraińskiej stolicy toczą się zacięte walki, a rosyjskie wojska celowo zabijają cywilów i niszczą miasteczka obwodu kijowskiego - Buczę, Hostomel, Worzel i Irpień.

11:40

Trwa ewakuacja z oblężonego przez siły rosyjskie miasta Wołnowacha w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. W niedzielę udało się ewakuować kolejnych 261 osób – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Facebooku.

11:35

Rosyjscy żołnierze weszli na teren międzynarodowego portu lotniczego w Mikołajowie, na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Atak jest odpierany przez siły ukraińskie.

11:30

Strona rosyjska zgodziła się na otwarcie korytarzy humanitarnych w celu ewakuowania ludności cywilnej, ale zaproponowała przy tym, by mieszkańcy atakowanych ukraińskich miast zostali wywiezieni na terytorium Rosji – oznajmiła w poniedziałek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

11:25

Blinken: Stany Zjednoczone będą przestrzegać art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego; to świętość.

11:15

Sekretarz stanu USA Blinken: Rosja próbowała osłabić demokrację Litwy oraz polaryzować społeczeństwo poprzez cyberataki i dezinformację.

11:10

11:00

10:52

Mieszkańcy Enerhodaru pożegnali dziś ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

10:50

Na naszej ziemi decyduje się dzisiaj przyszłość Europy, czy ktoś jeszcze w Europie padnie ofiarą takiej agresji – powiedział w poniedziałek w dwunastym dniu rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:40

Nie będziemy udostępniać naszych lotnisk; polskie samoloty nie będą walczyły nad Ukrainą - takie jest stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. "Nad Ukrainą walczą ukraińskie samoloty" - podkreślił.

10:30

Ukraina odrzuciła propozycję Moskwy o utworzeniu korytarzy humanitarnych prowadzących do Rosji i Białorusi.

10:20

Co najmniej 150 dziennikarzy wyjechało z Rosji po rozpoczęciu przez ten kraj inwazji na Ukrainę 24 lutego - podał w poniedziałek portal NV. Według tego serwisu główną przyczyną jest wprowadzenie w Rosji cenzury dotyczącej sił zbrojnych.

10:15

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

10:00

Nowe dane o skutkach niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że zginęło dziewięć osób.

9:55

Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji.

9:50

Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej „tak szybko, jak to będzie możliwe” – powiedział w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji parlamentu w Pekinie.

9:45

Ponad 11 tys. żołnierzy straciła armia rosyjska w ciągu 11 dni agresji na Ukrainę – podał w poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, relacjonując także orientacyjne rosyjskie straty sprzętowe, w tym 290 czołgów i 46 samolotów.

9:39

Kolejne tragiczne doniesienia z Ukrainy. Nie żyje wójt gminy Hostomel pod Kijowem. Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek (7 marca) rozdając głodnym chleb, a chorym lekarstwa. Wraz z dwoma innymi osobami został rozstrzelany przez Rosjan.

Więcej na ten temat przeczytaj TUTAJ

9:38

Francja i Unia Europejska wciąż są w stanie wprowadzić dalsze sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - powiedział w poniedziałek w telewizji BFM francuski minister finansów Bruno Le Maire.

9:35

Pięć miejscowości zostało zajętych przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol – poinformowała agencja Ukrinform.

9:30

Ukraińska piechota morska podała, że zniszczyła 30 śmigłowców wroga na lotnisku w okupowanym Chersoniu.

9:25

Rosyjski okręt wojenny został zniszczony w pobliżu Odessy. Poinformował o tym przewodniczący Sztabu Operacyjnego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Siergiej Braczuk.

9:20

Rosja prawdopodobnie celuje w ukraińską infrastrukturę komunikacyjną, aby ograniczyć Ukraińcom dostęp do wiarygodnych wiadomości na temat sytuacji w kraju - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

9:19

Chiny popierają rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją a Ukrainą i są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji, jeśli to będzie konieczne – oświadczył w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

9:15

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 1 067 000 uchodźców – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

9:10

O odzyskaniu kontroli nad 30-tysięcznym miastem Czuhujew w obwodzie charkowskim poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Potwierdził to również rano przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

9:05

W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Malin w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformowała w poniedziałek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

9:01

Nie przewidujemy przekazania Ukrainie myśliwców. Takie decyzje są rozpatrywane w gronie sojuszniczym w ramach NATO - mówił w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

9:00

Wróg koncentruje siły przed nową falą ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów – poinformował w poniedziałek rano na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jak zaznaczył, „są istotne postępy” w zakresie dostaw broni i amunicji.

8:55

Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

8:13

8:01

Polska nie wysłała żadnego myśliwca na Ukrainę. Decyzja o tego typu pomocy powinna zapaść na szczeblu NATO i powinna być jednolita dla wszystkich krajów NATO - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

7:59

Rosyjska artyleria ostrzelała dzielnice mieszkalne Mikołajowa, wybuchły pożary

7:31

Śmigłowiec rosyjskich okupantów został zestrzelony.

7:27

Osiem osób zginęło w nocnych atakach bombowych sił rosyjskich w obwodzie charkowskim

7:23

W obleganych Irpieniu i Buczy brak wody, prądu i żywności

Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności – poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

7:04

Brytyjski wywiad: przez weekend Rosjanie poczynili minimalne postępy. Mało prawdopodobne, by Rosja do tej pory osiągnęła jakiekolwiek swoje cele.

6:47

Ukraińcy już są w Unii. Respondenci nie mają wątpliwości, że nasz walczący z inwazją sąsiad zasługuje na członkostwo we Wspólnocie Europejskiej i sojuszu północnoatlantyckim - napisano w komentarzu do sondażu IBRiS opublikowanego w "Rzeczpospolitej". Według badania ponad 85 proc. badanych przez IBRiS na zlecenie "Rz" opowiada się "zdecydowanie" (56,9 proc.) lub "raczej" (28,3 proc.) za przystąpieniem Ukrainy do UE. Wyraźna większość badanych opowiada się też za przyjęciem Ukrainy do NATO – 40 proc. respondentów "zdecydowanie", a 34,5 proc. "raczej".

6:30

Ukrinform: W poniedziałek rano wojska rosyjskie ostrzelały Mikołajów z wielu wyrzutni rakietowych. Państwowa Specjalna Służba Łączności.

6:26

To wideo chwyta za serce. Młoda skrzypaczka gra w schronie utwór "Księżycowa noc".

6:06

Stany Zjednoczone nie uważają, że atak Rosjan na ukraińskie miasto Odessa od strony Morza Czarnego jest nieunikniony - przekazał Reuters w niedzielę, cytując amerykańskiego urzędnika z ministerstwa obrony USA. 

Według źródła agencji, od początku inwazji na Ukrainę Rosja wystrzeliła ok. 600 rakiet. Ponadto 95 proc. jej sił bojowych, które stacjonowały przy zachodnich granicach Rosji, znajduje się obecnie na terytorium Ukrainy.

Wypowiadający się anonimowo urzędnik ocenił również, że mimo iż Rosjanie próbują zdobyć Kijów, Charków i Czernichów, spotykają się z "silnym ukraińskim oporem".

6:00

Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że z powodu dużych strat rosyjskiego wojska w wojnie z Ukrainą Kreml zarządził tajną mobilizację w Kraju Krasnodarskim w Rosji - podała Ukraińska Prawda.

Dzwon Zygmunt zabrzmiał z katedry wawelskiej w solidarności z Ukrainą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE