Chiny i Rosja

i

Autor: PAP/EPA

Wojna w Ukrainie

Rosja i Chiny o wspólnym planie pokojowym. Kto na tym zyska? Na pewno nie Ukraina

2023-03-21 18:29

Putin oświadczył we wtorek po rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że chińska propozycja rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” mogłaby się stać podstawą do zakończenia walk – przekazała agencja Reutera. Plan Pekinu nie wspomina o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy.

„Kryzys ukraiński” można łatwo rozwiązać? Plan Chin i Rosji

- Wiele spośród propozycji Chin jest spójnych z zabiegami Rosji i mogą być podstawą do pokojowego rozwiązania, ale jak dotąd Kijów i Zachód nie są na to gotowe – twierdzi Putin.

Xi przybył do Moskwy w poniedziałek. Jest pierwszym zagranicznym przywódcą, jaki spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Ogłoszone w lutym „stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” wzywa do poszanowania integralności terytorialnej „wszystkich państw”, zawieszenia broni i rozmów pokojowych.

Pekin sprzeciwił się jednak „jednostronnym sankcjom”, jak wcześniej określał restrykcje nakładane na Moskwę. Dokument nie zawiera też wzmianki o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy lub oddaniu jej okupowanych terytoriów.

Według ekspertów w obecnej sytuacji zawieszenie broni byłoby korzystne dla Rosji, ponieważ usankcjonowałoby jej nielegalne podboje i dało czas na reorganizację sił, by zaatakować ponownie.

Rosja i Chiny podpisały wspólne oświadczenie

Xi i Putin podpisali w Moskwie wspólne oświadczenie na temat „pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze” – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Według niej w kwestii Ukrainy obie strony zgodziły się co do konieczności przestrzegania zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego oraz sprzeciwiły się „szkodzeniu prawowitym interesom bezpieczeństwa” innych krajów. Wyraziły sprzeciw wobec „jednostronnych sankcji”.

Chiny i Rosja podkreśliły, że do rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” potrzebne jest uszanowanie „uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa wszystkich państw”. Wezwały też do „zaprzestania wszelkich działań, które nasilają napięcia i przedłużają wojnę, aby uniknąć dalszej eskalacji i wymknięcia się sytuacji spod kontroli” – podała Xinhua.

Wcześniej chińskie władze popierały żądania Kremla wobec NATO, określając je jako „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo”, oraz oskarżały Zachód o podsycanie konfliktu poprzez dostawy broni dla Ukrainy.

Chiny nawiążą kontakt z Ukrainą?

Dziennik „Wall Street Journal” informował niedawno, powołując się na anonimowe źródła, że po wizycie w Moskwie Xi planuje rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Byłby to ich pierwszy bezpośredni kontakt od początku inwazji.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”, że Kijów wciąż „czeka na potwierdzenie” w sprawie takiej rozmowy.

Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Od początku wojny Xi wielokrotnie rozmawiał z Putinem, ale nie doszło jak dotąd do jego rozmowy z Zełenskim.