Rosja gotowa do podpisania porozumienia pokojowego? To koniec wojny?

i

Autor: PAP/Viacheslav Ratynskyi

Rosja gotowa do podpisania porozumienia pokojowego? To koniec wojny?

2022-06-02 13:36

Rosja ogłosiła, że jest gotowa do podpisania porozumienia pokojowego. Takie informacje podała agencja Ukrinform. To byłaby dobra wiadomość, gdyby nie fakt, że Rosjanie twierdzą, że w Ukrainie trwa… wojna domowa. W dodatku, przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentina Matwijenko poinformowała, że nie widzi chęci porozumienia się po stronie Kijowa.

Przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentina Matwijenko przekazała, że Rosja jest gotowa do podpisania porozumienia. Poinformowała także, że przed tym muszą zostać spełnione „pewne” warunki. – Jesteśmy otwarci na negocjacje. Potrzebujemy dyplomatycznych, pokojowych rozwiązań, ale to wymaga woli dwóch krajów. Jesteśmy gotowi do negocjacji, podpisania porozumienia, które zakończy wojnę domową na Ukrainie i doprowadzi do pokoju, ale nie widzimy takiej woli ze strony Kijowa – przekazała Matwijenko.

Wnuczka generała Maczka przekazała mundur dziadka do Muzeum Historii Polski

Rozmowy dyplomatyczne ustały. Rosja mówi o „wojnie domowej” w Ukrainie

Mychajło Podolak, doradca Wołodymyra Zełenskiego przekazał w poniedziałek, że rozmowy z Rosja dotyczą wyłącznie spraw humanitarnych.

– Proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej. W części humanitarnej działa, dlatego, że chodzi o wymianę jeńców, korytarze humanitarne, próby ewakuacji naszych obywateli – mówił doradca prezydenta Ukrainy.

Dodał, że rozmowy dyplomatyczne, dążące do zaprzestania wojny w Ukrainie ustały. Powiedział, że Rosjanie mają cały czas utrzymywać, że „wyzwalają Ukrainę” i żyją w „wyobrażonej rzeczywistości”.

– Oni naprawdę uważają, że "wyzwalają" miasta Ukrainy, zrównując je z ziemią i zabijając przy tym tysiące ludzi – mówił Podolak.

Jaki mamy wpływ na obecną sytuację, co możemy zrobić?

Posłuchaj #PODCASTU - #DROGOWSKAZY!

Listen to "Co czujemy w obliczu wojny?" on Spreaker.