zakupy internet

i

Autor: wiadomosci.onet.pl

Robiąc zakupy w internecie coraz częściej podamy OFIARAMI wycieku danych. Są najnowsze wyniki badań

2021-11-29 8:09

Ponad połowa Polaków korzystających z Internetu zetknęła się z oszustwem w sieci – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie mBanku. Najnowsze badania wykazały konkretne liczby ofiar z tym związanych pod kontem wycieku danych. Jak robią to oszuści?

Postępująca cyfryzacja życia sprawia, że musimy być coraz bardziej uważni podczas korzystania z sieci. Praca i nauka zdalna, na które wielu z nas musiało przejść w trakcie pandemii, sprawiły, że coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze. Jak się okazuje, wiąże to za sobą wiele niebezpieczeństw. 

Robimy zakupy, bierzemy kredyty, kupujemy ubezpieczenia, zapewniamy sobie opiekę medyczną, a przez profil zaufany odwiedzamy e-urzędy. W tych miejscach często zostawiamy swoje dane, a te - są przechwytywane. 

Wzrasta liczba cyberprzestępstw

Jak wynika z badania bezpieczeństwa w internecie, przeprowadzonego na zlecenie mBanku, o którym czytamy na stronie tech,wp.pl, 58 proc. respondentów przyznało, że oni lub ich bliscy zetknęli się z oszustwami w sieci. Nasze roztargnienie i coraz bardziej zaawansowane socjotechniki używane przez cyberprzestępców sprawiają, że wciąż łatwo dajemy się oszukać. Działalność internetowych złodziei jest wyrachowana i często sprofilowana na konkretną osobę. Oszuści potrafią długo gromadzić dane oraz przeszukiwać portale społecznościowe, aby zdobyć jak najwięcej informacji, które potem mogą wykorzystać np. podając się w rozmowie telefonicznej za policjanta lub pracownika banku.

Ofiarą wycieku danych padło blisko 1,3 mln Polaków podczas e-zakupów - wynika z najnowszych badania dot. rzetelności sklepów internetowych. Ok. 760 tys. konsumentów zapytano podczas składania zamówienia w e-sklepie o PESEL, który nie jest niezbędny przy tego typu transakcjach.

Zdrowo, aktywnie, charytatywnie... pomaganie przez morsowanie