Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Raty kredytów znowu OSTRO W GÓRĘ! O ile więcej będziemy płacić?

2022-01-25 7:52

Ciągle rosnąca inflacja sprawi, że rata kredytu na mieszkanie znacznie podskoczy. Rosnące stawki WIBOR, według których liczone są raty niemal wszystkich kredytów hipotecznych nie wyglądają optymistycznie. Przedstawiamy analizy ekspertów. Sprawdźcie, o ile więcej zapłacicie za kredyt w nadchodzących miesiącach.

Raty kredytów znacznie wzrosną

Prognozy inflacyjne na styczeń nie wyglądają dobrze, według ekspertów wskaźnik inflacji w styczniu może sięgnąć nawet 9 procent. Jak podaje pisze Business Insider, wzrost inflacji oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, co znacząco wpływie na wysokość rat za kredyty mieszkaniowe i nie tylko.

W 2021 r. średnia roczna inflacja CPI wyniosła w Polsce 5,1 procent. Raty większości kredytów już znacząco wzrosły, a ekonomiści nie mają dobrych wiadomości, bo prognozy zakładają, że w całym 2022 r. inflacja może wynieść średnio aż 7,4 procent. Co to oznacza, kolejne podwyżki rat kredytów.

Od początku pandemii już cztery razy odnotowano podwyżkę rat kredytów. A to niestety nie jest koniec, zgodnie z prognozami raty będą jeszcze wyższe. Stawki WIBOR 3M i 6M już mocno urosły. Jeśli WIBOR 3M, który wynosi obecnie 2,8 proc. dotrze w okolice 3,5 proc. to rata modelowego kredytu na 300 tys. zł i 30 lat z marżą 2,2 proc. która teraz wynosi 1170 zł urosłaby do prawie 1750 zł. Warto też rozważyć „czarny scenariusz”, o którym mówią ekonomiści, czyli WIBOR na wysokości do 4,5 procent. Oznaczałoby to wzrost raty przykładowego kredytu mieszkaniowego z 1170 zł do aż 1940 zł. Wkrótce kredyty podrożeją miesięcznie średnio od kilkuset do 1 tysiąca złotych w zależności od tego, jaki kredyt posiadamy. Jeśli chcecie sprawdzić jak wzrosną wasze raty kredytu możecie to zrobić, wykorzystując kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego na stronie finanse.uokik.gov.pl.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Bezpieczny wyjazd na ferie. Policyjna kontrola autokarów