Pszczoła

i

Autor: Вова Пыжик

Pszczoła, osa, trzmiel i szerszeń mogą być NIEBEZPIECZNE! Co zrobić, gdy nas użądlą?

2021-06-04 12:57

Wraz z pojawieniem się wreszcie pierwszych ciepłych dni, pokazały się również niestety owady. Chodzi tu między innymi o pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie. Zapewne będą nam towarzyszyć aż do później jesieni. Jak się zachować w sytuacji, gdy któryś z tych insektów nas użądli? Co robić, aby do tego nie dopuścić?

Pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie - to właśnie one pojawiają się w pobliżu wraz z pierwszymi ciepłymi dniami i towarzyszą nam aż do późnej jesieni. Niewątpliwie najbardziej niebezpieczny dla człowieka jest szerszeń - jego jad jest kilkadziesiąt razy silniejszy od jadu osy i pszczoły. Problem spory mają uczuleni - w tym przypadku nawet użądlenie przez trzmiela może być śmiertelne. Zazwyczaj wszystkie z tych latających owadów o czarno-żółtej barwie budzą panikę wśród wielu osób. I całkiem słusznie, bo niektóre z nich mogą być agresywne, a ich ukąszenia bardzo bolesne. Trzeba jednak pamiętać, że nie mamy prawa sami ich atakować i robić im krzywdy - owady te są bardzo pożyteczne i potrzebne przyrodzie. Warto więc nauczyć się rozróżniać poszczególne owady. Które z nich mogą użądlić? I jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę, osę, trzmiela czy szerszenia? 

Pszczoły - wygląd, użądlenie

Pszczoła ma ok. 15 mm. Tułów brunatno - żółty, pokryty gęstymi włoskami. Żywi się nektarem z kwiatów i pyłkiem. Ma bardzo ważne znaczenie w przyrodzie: zapyla rośliny i produkuje miód. Żądło występuje wyłącznie u samic. Po użądleniu zostaje ono w ciele ofiary. Co zrobić, gdy użądli pszczoła? Trzeba pamiętać, że użądlenie przez pszczołę może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy zachować spokój i ostrożność. Żądło ma długość ok. 2,5 mm. Trzeba je wyjąć. Nie należy jednak energicznie chwytać dwoma palcami, gdyż spowoduje to wyciśnięcie wewnątrz organizmu całej zawartości woreczka jadowego. Aby usunąć żądło, należy delikatnie podważyć je końcem szpilki, a następnie wyskrobać paznokciem lub pilniczkiem do paznokci.

Osy - wygląd, użądlenie

Owady te mają od 10 do 20 mm długości. Posiadają gładki i smukły tułów z charakterystycznym przewężeniem. Żywią się owocami, nektarem z kwiatów i owadami. Osy, podobnie jak pszczoły, również są bardzo pożyteczne: regulują populację innych owadów, zapylają także rośliny. Żądło występuje tylko u samic, nie posiada haczyków. Osa może użądlić kilka razy, dopóki nie wyczerpie jadu. Ukąszenie może być niebezpieczne dla życia, na przykład w przypadku, gdy osoba użądlona jest nieodporna na jad i ma objawy alergii. Może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który prowadzi nawet do śmierci. Niebezpieczne sytuacje to również te, w których osa gryzie w język, lub w inne miejsce w jamie ustnej. Wymagają one natychmiastowego kontaktu z lekarzem lub podaniu leków czy takim działaniu by, jak najszybciej zmniejszyć opuchliznę. Ukąszenie osy jest bolesne oraz powoduje szybką opuchliznę. W celu zneutralizowania działania jadu trzeba przyłożyć do skóry lód lub inny opatrunek chłodzący ranę na około 30-45 minut po ukąszeniu. Po tym czasie nie powinna już pojawić się opuchlizna. Można użyć kwaśnego roztworu np. octu czy soku z cytryny i parę kropel umieścić dokładnie na ranie. W ten sposób zmniejsza się bolesność ukąszonego miejsca.

Trzmiel - wygląd, ukąszenie

Długość ciała tego owada wynosi od 8 do 18 mm. Mają krępą budowę, silnie owłosione ciało z szerokimi poprzecznymi pasami o pomarańczowym lub żółtym zabarwieniu. Żywią się nektarem i pyłkiem. W przyrodzie zapylają rośliny. Żądło, tak jak w przypadku pszczół, występuje tylko u samic. Jest ostre i długie, bez haczyków, po użądleniu nie zostaje w ciele człowieka. Reakcja na użądlenie przez trzmiela może być różna w zależności od osoby. Insekty te rzadko żądlą. Ryzyko użądlenia przez trzmiele można ograniczyć, unikając prowokowania ich i nie pozwalając, by stały się agresywne. Gdy już jednak dojdzie do ukąszenia, pojawi się obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie, trwające przez kilka godzin. Reakcja może wystąpić bezpośrednio po użądleniu, ale zwykle pojawia się dopiero po kilku godzinach. Pomoc lekarska zwykle nie jest potrzebna. 

Szerszeń - wygląd, ukąszenie

Zdecydowanie jest największym owadem z wszystkich przedstawionych powyżej. Może mieć nawet 35 mm długości. Jest też najbardziej niebezpieczny. Posiada żółto- czerwono- czarne barwy. Żywi się nektarem z drzew, owocami i owadami. Szerszenie są pożyteczne - regulują populację innych owadów, zapylają rośliny. Co zrobić, gdy użądli szerszeń? Należy jak najszybciej usunąć żądło i przyłożyć zimny okład. Osobom uczulonym na jad owadów błonkoskrzydłych trzeba podać adrenalinę, glikokortykosteroid i lek przeciwhistaminowy, aby zapobiec wstrząsowi anafilaktycznemu. Użądlenie szerszenia jest bardzo niebezpieczne ze względu na samą ilość jadu, co może warunkować ciężkość reakcji po użądleniu. Z tego powodu użądlenie nawet jednego szerszenia może być groźne. Konieczna może być fachowa pomoc medyczna, więc najlepiej od razu udać się do szpitala.

Raport z Anteny 02.06
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?