Przesilenie letnie 2022 - kiedy jest? Czy to równonoc? Kiedy zaczyna się lato? [DATA]

2022-06-12 19:15
Przesilenie letnie 2022 - kiedy jest? Czy to równonoc? Kiedy zaczyna się lato? [DATA]
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy jest początek lata kalendarzowego? Kiedy lato astronomiczne? Czy to są te same terminy? Kiedy jest przesilenie letnie? Dni są coraz cieplejsze, a my czekamy na lato. Kalendarzowe lato rozpocznie się we wtorek 21 czerwca, a zakończy dopiero w piątek, 23 września. A co z przesileniem? Czy to równonoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!

Pierwszy dzień lata kalendarzowego przypada zawsze 22 czerwca. Wcześniej jednak przypadają letnie przesilenie i Noc Kupały. Noc Kupały to dzień, który znamy z kart historii i literatury. Nasi przodkowie wierzyli, że z początkiem lata budziły się magiczne stworzenia, które grasowały po naszym świecie, aż do zimy. Tego dnia palono ogniska, tańczono i świętowano. Niektórzy wierzyli, że data ta była również magiczna, a na najwyższych górach spotkać można było biesiadujące czarownice.

Noc Kupały i Noc Świętojańska - kiedy je obchodzimy?

Noc Kupały 2022 przypada na 21 czerwca. W zamierzchłych czasach nadejście lata było ważnym okres zwłaszcza dla mieszkańców wsi. To wtedy dbano o uprawy i zbierano pierwsze warzywa, lecz również można było sobie pozwolić na odpoczynek i zabawę. Noc Kupały, Wianki albo Sobótka, były właśnie czasem rozrywek.

Noc Świętojańska przypada natomiast w czwartek 23 czerwca 2022. Noc Świętojańska obchodzona jest w w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. zmroku i trwały przez całą noc. Palono ogniska, przez które skakali mężczyźni, a dziewczęta puszczały na wodę wianki. Ten, kto go wyłowi, zostanie w przyszłości mężem właścicielki. Najdzielniejsi wyruszali również na poszukiwanie kwiatu paproci. Tajemnicza roślina ma pojawiać się podobno tylko tej nocy.

Najtańsze wakacje w 2022 roku

Równonoc: przesilenie letnie 2021 - DATA

Kiedy wypada tegoroczne przesilenie letnie? Na półkuli północnej przesilenie występuje w okolicach 20–21 czerwca. W tym roku obowiązuje druga z tych dat - 21 czerwca. W 2022 dzień ten przypadnie we wtorek.

Przesilenie letnie 2022 - czy to równonoc?

Letnie przesilenie 2022 nie jest równonocą. W roku wyróżniamy jedynie dwie równonoce - wiosenną i jesienną. Najbliższa będzie miała zatem miejsce w piątek 23 września.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze