Przesilenie letnie 2022 - kiedy jest? Czy to równonoc? Kiedy zaczyna się lato? [DATA]

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Przesilenie letnie 2022 - kiedy jest? Czy to równonoc? Kiedy zaczyna się lato? [DATA]

2022-06-12 19:15

Kiedy jest początek lata kalendarzowego? Kiedy lato astronomiczne? Czy to są te same terminy? Kiedy jest przesilenie letnie? Dni są coraz cieplejsze, a my czekamy na lato. Kalendarzowe lato rozpocznie się we wtorek 21 czerwca, a zakończy dopiero w piątek, 23 września. A co z przesileniem? Czy to równonoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!

Pierwszy dzień lata kalendarzowego przypada zawsze 22 czerwca. Wcześniej jednak przypadają letnie przesilenie i Noc Kupały. Noc Kupały to dzień, który znamy z kart historii i literatury. Nasi przodkowie wierzyli, że z początkiem lata budziły się magiczne stworzenia, które grasowały po naszym świecie, aż do zimy. Tego dnia palono ogniska, tańczono i świętowano. Niektórzy wierzyli, że data ta była również magiczna, a na najwyższych górach spotkać można było biesiadujące czarownice.

Noc Kupały i Noc Świętojańska - kiedy je obchodzimy?

Noc Kupały 2022 przypada na 21 czerwca. W zamierzchłych czasach nadejście lata było ważnym okres zwłaszcza dla mieszkańców wsi. To wtedy dbano o uprawy i zbierano pierwsze warzywa, lecz również można było sobie pozwolić na odpoczynek i zabawę. Noc Kupały, Wianki albo Sobótka, były właśnie czasem rozrywek.

Noc Świętojańska przypada natomiast w czwartek 23 czerwca 2022. Noc Świętojańska obchodzona jest w w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. zmroku i trwały przez całą noc. Palono ogniska, przez które skakali mężczyźni, a dziewczęta puszczały na wodę wianki. Ten, kto go wyłowi, zostanie w przyszłości mężem właścicielki. Najdzielniejsi wyruszali również na poszukiwanie kwiatu paproci. Tajemnicza roślina ma pojawiać się podobno tylko tej nocy.

Najtańsze wakacje w 2022 roku

Równonoc: przesilenie letnie 2021 - DATA

Kiedy wypada tegoroczne przesilenie letnie? Na półkuli północnej przesilenie występuje w okolicach 20–21 czerwca. W tym roku obowiązuje druga z tych dat - 21 czerwca. W 2022 dzień ten przypadnie we wtorek.

Przesilenie letnie 2022 - czy to równonoc?

Letnie przesilenie 2022 nie jest równonocą. W roku wyróżniamy jedynie dwie równonoce - wiosenną i jesienną. Najbliższa będzie miała zatem miejsce w piątek 23 września.