Przegląd auta ZNACZNIE DROŻSZY. Ceny będą zmieniać się co rok?

2021-10-14 11:14
pieniądze
Autor: Pixabay.com

Możliwe, że już wkrótce za przegląd auta zapłacimy znacznie więcej niż dotychczas. Diagności domagają się zmiany stawki, obowiązującej od 17 lat. Nie jest wykluczone, że cena przeglądu będzie zmieniać się co rok. Ile ma wynosić nowa stawka za badanie techniczne? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Badanie techniczne pojazdu. Cena za niska?

Obowiązkowe badanie techniczne samochodu to coś, co każdego roku wykonywać musi większość kierowców. Bez niego, nasz pojazd nie ma prawa poruszać się po polskich drogach. Wykonuje się je w stacjach diagnostycznych, natomiast jego koszt pozostawał niezmienny od lat. Obecnie badanie samochodu do 3,5 tony kosztuje 98 zł netto. Za przegląd auta zasilanego gazem zapłacić trzeba 161 zł netto.

Według diagnostów, te ceny są za niskie.

Jaka cena przeglądu?

- Zdaniem środowiska badań technicznych, rozsądna stawka za badanie samochodu osobowego powinna wynosić 150 zł netto – mówi Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów w rozmowie z dziennikarzami portalu dziennik.pl. – Trzeba pamiętać, że obecnie stawki za badania techniczne są określone w kwotach brutto, ponieważ zawierają w sobie podatek VAT w wysokości 23 proc., który przedsiębiorca odprowadza do budżetu.

To jednak nie wszystko. Barankiewicz uważa również, że cena przeglądu technicznego powinna zmieniać się co rok i być uzależnione od wskaźnika inflacji za rok poprzedni. Drugim rozwiązaniem proponowanym przez diagnostów, jest wprowadzenie zapisu, by opłata za badanie techniczne stanowiła np. 7 proc. płacy minimalnej. Wówczas ceny również zmieniałyby się każdego roku, wraz ze zmianami tego wskaźnika.

Obecnie ustawa o wprowadzeniu zmian w systemie badań technicznych, jest "w procesie legislacyjnym" - podają dziennikarze portalu. Czeka na na rozpatrzenie przez Komitet Wspólny Rządu i Samorządu Terytorialnego

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Rodzice malutkiej Adrianny z Grudziądza z zarzutami. Trafili do więzienia na 3 miesiące
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze