Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Przemawiał w Radzie Najwyższej; został przywitany oklaskami [AKTUALIZACJA]

i

Autor: twitter.com/prezydentpl/status/1528134237353873408/photo/1 Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Przemawiał w Radzie Najwyższej; został przywitany oklaskami [AKTUALIZACJA]

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Przemawiał w Radzie Najwyższej; został przywitany oklaskami [AKTUALIZACJA]

2022-05-22 12:50

Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami - poinformował w niedzielę portal informacyjny Ukrinform.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w nocy z soboty na niedzielę o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie.

Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie.

Andrzejowi Dudzie towarzyszą m.in. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef BBN Paweł Soloch.

"W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy" - powiedział wcześniej prezydencki minister Jakub Kumoch.

Wcześniej polski przywódca wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy.

 "Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie" - powiedział Duda, cytowany przez Kancelarię Prezydenta. "Nikt nie może złamać naszej jedności" - podkreślił.

Prezydent spotka się także w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.

Prezydent zapewnił ponadto, że Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej.

Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia - razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą - wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Quiz. Sobotni test z ortografii. Te nazwy są koszmarem na dyktandach. Wiesz, jak je odmieniać?

Pytanie 1 z 10
Na początek Zakopane. Jak poprawnie odmienimy nazwę tej miejscowości w zdaniu "Zeszłego lata byłem w...":

Prezydenci odwiedzili też wówczas podkijowskie miejscowości - Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!